preluare solduri furnizori la fuziune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ungureanub
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 06, 2006 12:00 am

preluare solduri furnizori la fuziune

#1 Mesaj de ungureanub »

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii legate de preluarea unor solduri.Au fuzionat doua firme, respectiv farmacii si nu stiu cum sa preiau soldurile de la furnizori cu tot cu facturi( sunt multe si cu tva la incasare).Mentionez ca ambele contabilitati sunt pe acelasi program de contabilitate,respectiv Saga. Analiticele la furnizori sunt diferite de la o societate la alta.Multumesc

cretum
Mesaje: 810
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: preluare solduri furnizori la fuziune

#2 Mesaj de cretum »

mergeti la--operatii--intrari si introduceti fiecare factura cu soldul pe fiecare furnizor la data anterioara preluari ,o sa va apara numai la furnizor.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8267
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preluare solduri furnizori la fuziune

#3 Mesaj de herganiec »

eu as incerca asa:
-as face o salvare bazei de date (pe calculatorul principal pe care vreau sa lucrez mai departe).. prima data.
-apoi as face o salvare a bazei de date pe un stick (de pe calculatorul din care preiau datele.)
-revin pe calculatorul principal cu stikul, mergeti la firma respectiva si faceti import de date (de pe stik) din arhiva facuta de pe calculatorul celalalt. incercati sa selectati intrarile, iesirile, si vedeti apoi ce a iesit(generati balanta analitica..). daca este ok.. mai continuati si comasati furnizorii/clientii conturile care apar de 2 ori pe un singur analitic prin facilitatea de la administrare--inretinere BD-- modificare coduri-modificare cont contabil.

Sper sa va ajute.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns