Factura storno de avans

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ionpopag
Mesaje: 21
Membru din: Vin Dec 23, 2011 10:37 am

Factura storno de avans

#1 Mesaj de ionpopag »

Am urmatoarea problema ptr.care va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns:
Am o factura storno ptr.un avans de la client.Factura initiala a fost in dec.2013 si ptr. ca nu am efectuat lucrarea,am emis factura storno.Am incasat factura initiala,am dat banii inapoi pe factura storno.Nu reusesc sa inregistrez aceasta factura in sensul ca programul imi spune sa asociez factura storno cu butonul reglare stornare .Fac acest lucru dar degeaba.Am introdus factura in alte operatiuni dar nu apare in jurnal tva si nici in 394. La fel patesc si cu plata facturii respective mai exact cu returnarea avansului.Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc mult.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Factura storno de avans

#2 Mesaj de cernatv »

Scoate bifa de la TVA la incasare.

ionpopag
Mesaje: 21
Membru din: Vin Dec 23, 2011 10:37 am

Re: Factura storno de avans

#3 Mesaj de ionpopag »

Intradevar asa merge dar nu reusesc cu plata.Cum ar trebui sa inregistrez?este un pic ciudat ca fac o plata la client.Cum ar trebui sa procedez la jurnal banca? Daca merg pe client nu apare ca a-si avea bani de dat adica nu apare factura storno pe client.Deci nici in jurnal tva pe exigibile.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Factura storno de avans

#4 Mesaj de fagarasa176 »

faci plata direct pe factura
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ionpopag
Mesaje: 21
Membru din: Vin Dec 23, 2011 10:37 am

Re: Factura storno de avans

#5 Mesaj de ionpopag »

Multumesc ,am facut asa dar pe jurnal tot nu apare la exigibile deci nici in 394.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura storno de avans

#6 Mesaj de balazse »

Pai nu apare ca nu s-a aplicat "TVA la incasare", vezi ca apare la alta referinta.
N-are nici o legatura jurnalul de vanzari cu D.394, mai verifica o data ce ai trecut in coloana "data" (sau "data document").

Scrie răspuns