Bilant Fundatie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Bilant Fundatie

#1 Mesaj de tanchism176 »

Doresc sa stiu daca se poate face bilantul pt o Fundatie din Saga? Cate note trebuie sa contina?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bilant Fundatie

#2 Mesaj de paturcai »

Se poate face doar daca ati fi selectat PERSOANA FARA SCOP LUCRATIV (bifati deasupra unde scrie MICROINTREPRINDERE)
De retinut:

Dupa ce bifati, mergeti la planul de conturi si aveti o sageata curbata. Daca apasati pe ea, vi se va aduce planul de conturi pentru ONG/Fundatii/Asociatii, etc

Aici aveti grija sa va creati analitice (in situatia in care aveti si activitate economica)
In cazul in care aveti activitate economica, va creati analitice la conturile de cheltuieli si venituri (601.01 ASFP si 601.02 AE), si mai completati o coloana numita: CONT INCHIDERE CHELTUELI/VENITURI, si in dreptul fiecarei cheltuieli/venit treceti contul aferent inchiderii.
Pentru Activitati Economice veti trece 1212
Pentru fara scop veti trece 1211.01

La ADMINISTRARE--->COnfigurare societati---->alegeti CONTURI AUTOMATE (eticheta se gaseste in josul ferestrei) si acolo la conturile de inchidere treceti 1211.01 si 1212

RESPECTATI PLANUL DE CONTURI!

Cand veti face D101, sau BILANTUL in FORMULE (aveti niste formule intr-o coloana de care are niste butoane de forma asta ... Apasati acele butoane si treceti la cheltuieli (dupa cum va cere formularul) analiticele de la cheltuieli si venituri asa cum le-ati definit in planul de conturi.

Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bitoleanua
Mesaje: 112
Membru din: Joi Iun 21, 2012 12:48 pm

Re: Bilant Fundatie

#3 Mesaj de bitoleanua »

Multumim.
Mai am eu o intrebare:
la inchiderea trimestrului, desi am doar activitate, AFSP
totusi imi calculeaza impozit pe profit, si nu inteleg de ce.
Am completat in configurare societate inc.ch./ven.1 1211.01.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bilant Fundatie

#4 Mesaj de balazse »

Programul nu are de unde sa stie ca nu trebuie sa calculeze impozit pe profit, daca consideri ca nu este cazul atunci nu validezi nimic la calcul impozit pe profit.

Scrie răspuns