Tva la marja de profit - declaratia 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#61 Mesaj de pinteae »

dragoif927
Da.

filipc
Din cate stiu, marja este data de diferenta dintre pretul de vanzare a pachetului de servicii turistice si pretul de achizitie a serviciilor facturate de furnizorii operatiunile specifice activitatii (hotel, restaurant, transport, etc.). In determinare marjei brute nu se includ costurile proprii ale agentiei de turism (combustibil achizitionat, diurna salariatilor proprii, taxele de drum, etc.).
Eugen Pintea

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#62 Mesaj de dragoif927 »

Multumesc frumos domnul Pinteae.

orbanm571
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#63 Mesaj de orbanm571 »

Am o rugaminte, sa ma ajutati in speta mea. Firma cu activitate vanzare masini second hand, neplatitoare de tva, cu cod de tva intracomunitar, cumpara masini second hand de pe site-uri de licitatii din Germania, folosind codul de tva. Primeste 3 tipuri de facturi de la societatea de intermediere din germania: 1 fara tva in cazul in care proprietarul masinii este persoana fizica, 2. cu tva in cazul in care proprietarul masinii este persoana juridica si 3. cu tva aplicat la marja de profit in cazurile unde proprietarul este persoana juridica care are obiect de activitate tot vanzari masini second hand.
Societatea plateste intreaga factura, iar in termen de 14 zile i se vireaza inapoi Tva-ul de pe factura.
Intrebarea mea e urmatoarea: Ce fac eu mai departe?
La primu caz , presupun ca nu am de declarat nimic, facturez mai departe si eu la randul meu fara tva.
In al doile caz, pana in data de 25 a lunii urmatoare platesc 19% aplicand la valoarea fara tva din factura, statului roman si declar in 301 respectiv 390 iar facura mea emisa nu va contine tva?
3.Aplic 19% si o declar in 301 si in 390 doar la marja mea de profit si facturez mai departe fara tva?

Plafonul anual de 220.000, se determina prin insumarea marjelor de profit, sau tin cont de tot rulajul contului 707?

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#64 Mesaj de tanchism176 »

Si totusi, unde in decontul de tva ar trebui sa apara vanzarile de tip H? Pentru ca nu apar.

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#65 Mesaj de antocia618 »

Va rog sa-mi spuneti unde ar trebui sa apara in decont 300 vanzarile la marja de profit , deoarece am atentionare la decont ca TVA nu se incadreaza in 19%.
Cum sa inregistrez pe H ca nu apare nici in jurnal corect.
Ce se trece la cota de tva 0 sau 19%?
Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#66 Mesaj de pinteae »

Factura o inregistrezi pe H, dar in detaliile facturii vei introduce doua pozitii.
Pe prima pozitie vei introduce valoarea masinii la pret de achizitie (din factura furnizorului), cu cota de TVA de 0%, iar pe pozitia a doua vei introduce marja bruta cu cota de TVA de 19%.
In acest fel o sa se completeze corect ambele declaratii (D394 si D300).
Eugen Pintea

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#67 Mesaj de antocia618 »

Multumesc pentru ajutor.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#68 Mesaj de florescuc278 »

Bună ziua,
Am următoarea situaţie: SRL plătitor de TVA a achiziţionat un auto rulat de la un dealer auto care a aplicat regimul special de TVA aupra marjei brute. Astfel, factura a avut TVA doar pentru marja de profit.
Acum, SRL-ul vrea să vândă acea maşină unei persoane fizice; vânzarea se va face cu TVA?

Lanţul a fost aşa: Firma din Germania a vândut unei firme A din RO cu TVA la marja profit. Firma A a vandut unei pers. fizice din Romania, tot fără TVA (TVA la marja profit). Persoana fizică a vandut firmei B, iar firma B a vandut firmei C tot cu TVA la marja de profit.
Acum, firma C (SRL-ul meu) o vinde către o persoana fizică.
Mulţumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#69 Mesaj de pinteae »

1. Da, daca firma ta nu are ca obiect de activitate comertul cu auto. Operatiunea nu este scutita de TVA;
2. Daca firmele A si B au ca obiect de activitate comertul auto, atunci vanzarea in regim second-hand s-a derulat corect.
Eugen Pintea

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#70 Mesaj de dragoif927 »

Buna ziua , am factura din Germania fara TVA (E)-Tax-Free intra-community delivery acc. to 41 (1)b and 6a USTG - cum este corect sa inregistrez aceasta factura in saga?
Am mers si am citit ,insa tot nu inteleg , este livrare intracomunitara , inregistrez taxare inversa?
II - Excepții și impozite
§ 6a UStG - livrare intracomunitară
(1) 1 Există o livrare intracomunitară ( § 4 nr.1 litera b ) dacă sunt îndeplinite următoarele condiții pentru livrare:
în primul rând
Contractantul sau clientul are ca obiect de livrare în restul Comunității teritoriu de transport sau de transfer;
în al doilea rând
clientul este
a)
un antreprenor care a dobândit obiectul livrării pentru afacerea sa,
b)
o persoană juridică care nu este antreprenor sau care nu a dobândit obiectul de livrare pentru activitatea lor, sau
c)
Orice alt cumpărător va fi, de asemenea, responsabil pentru livrarea unui vehicul nou
și
treilea achiziția obiectului de livrare este supusă regulilor impozitului pe cifra de afaceri pentru client în alt stat membru.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#71 Mesaj de balazse »

Daca esti firma din Romania, ce treaba ai tu cu "§ 6a UStG", mai degraba ar trebui sa vezi in Codul Fiscal.

licav190
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 25, 2018 11:20 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#72 Mesaj de licav190 »

Buna,
Am nevoie urgent de ajutor!
Poate o societate revanzatoare sa aplice regimul special de taxa cf 312 daca achizitia se face de la o persoana fizica romana?
.......
(2) Persoana impozabilă revânzătoare va aplica regimul special pentru livrările de bunuri second-hand,.... bunuri pe care le-a achiziţionat din interiorul Uniunii Europene, de la unul dintre următorii furnizori:
a) o persoană neimpozabilă;
..........
Nu spune din alt stat membru, spune din interiorul UE si Ro este tot in interiorul UE.
Se poate oare???
Multumesc foarte mult, anticipat, oricui care stie si are timp sa ma ajute cu aceasta informatie care imi necesita urgent!!!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#73 Mesaj de pinteae »

Da, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 312 alin (11).
Societatea trebuie sa intocmeasca o autofactura, deoarece masina a fost achizitionata de la un vanzator care nu are obligatia emiterii de facturi.
Eugen Pintea

licav190
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 25, 2018 11:20 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#74 Mesaj de licav190 »

Multumesc!
Cum probez ca nu intra la aceste exceptii? cu ce documente?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#75 Mesaj de pinteae »

Se ia o declaratie de la PF vanzatoare.
Eugen Pintea

Scrie răspuns