mijloc fix nelivrat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#16 Mesaj de todaz »

Asa am sa procedez. Multumesc pentru raspuns.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#17 Mesaj de todaz »

Pana la urma am inregistrat pe contul 223, dar la sf anului cand am trimis extrasul de cont ei zic ca era o factura proforma si au stornat-o.
Desi pe factura nu vad nicaieri sa scrie ca este proforma. Acuma la mine este in sold, am declarat in 390.

Ce pot face acum?


Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mijloc fix nelivrat

#18 Mesaj de balazse »

Nu exista stornare de factura proforma, aia ii poveste.
Mai degraba factua de avans si ulterior au stornat avansul.
Oricum solicita factura de stornare.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#19 Mesaj de todaz »

Am solicitat factura storno, sper sa-mi trimita.

Daca primesc factura storno atunci trebuie sa depun declaracia 390 pentru stornare?

Saga o sa puna unde trebuie?

Multumesc!

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#20 Mesaj de todaz »

Am primit factura, exista factura storno doar ca au uitat sa-mi trimita.
Doar ca este din luna septembrie.Daca inregistrez in luna decembrie este in regula?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mijloc fix nelivrat

#21 Mesaj de balazse »

Il inregistrezi acum, ca oricum n-ai alta solutie.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#22 Mesaj de todaz »

Am inregistrat factura storno in decembrie.
Cand in septembrie am inregistrat factura de intrare in Jurnalul de cumparari punea la Referinta cod 11-12 AIC taxabile.
In luna decembrie factura storno pune la Cod 15-16,,Cumparari pt care cumparatorul este obligat la tva art 150.
Si in Decont la regularizari imi pune la Regularizari servicii nu la Regularizari AIC.
Si daca generez Rectificativa la declaratia 390 pe septembrie normal pe pagina 2 trebuia sa apara cu plus si cu minus societatea.Dar nu apare deloc.


Oare de ce?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: mijloc fix nelivrat

#23 Mesaj de balazse »

Ai trecut un cont din care nu reiese ca ai fi achizitionat un bun.
La factura de storno ce cont ai utilizat?

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#24 Mesaj de todaz »

Mi-am dat seama ce a fost. Supa receptie, cum bunul nu a fost trimis am pus pe 223, acest lucru schimband si declaratia 390 si jurnalul de cumparari.Am devalidat septembrie si am corectat cum a fost declarat initial ca altfel nu mi-a facut bine.
La 390 rectificativa a generat pe 0.Cei de la saga au zis ca este corect asa.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: mijloc fix nelivrat

#25 Mesaj de avramg »

o societate platitoare de tva doreste sa iasa de la tva prin optiune deoarece desfasoara doar activitati scutite , respectiv inchirierea unui imobil. Problema care se pune este ca in contul 4093 am inregistrat un avans( 100%) pentru construirea unui apartament in celebra Planorama din Bucuresti , de catre firma Eurohabitat care este in faliment .Avansul a fost acordat in 2008 si s-a dedus tva-ul din acele facturi.
V-a trebui sa ajustez acel tva acum cind iese de la tva chiar daca firma careia i-am dat avansul este in faliment din 2010?.....nu s-a inchis inca falimentul

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: mijloc fix nelivrat

#26 Mesaj de nitud254 »

Factura este documentul furnizorului. Fenomenul de sosire in entitate a imobilizarii (art. 6 (1) din Legea nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare) se reflecta in Procesul verbal de receptie (Cod 14-2-5) reglementat de Normele generale... aprobate prin OMFP nr. 2634/2015. Cum sa inregistreazi in imobilizarii un obiect de aceasta natura neintrat in societate?

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: mijloc fix nelivrat

#27 Mesaj de avramg »

nu il am inregistrat in imobilizari....toate platile le am in contul 4093 Avansuri pentru imobilizari. Problema care se pune daca vrea sa iasa de la TVA trebuie sa ajustez tva-ul dedus la vremea respectiva din acestr facturi? Mentionez ca facturile respective sunt din 2008

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix nelivrat

#28 Mesaj de tomac »

și sunt doar avansuri, nu s-a mai concretizat achiziția de 10 ani încoace?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: mijloc fix nelivrat

#29 Mesaj de avramg »

Nu s-a mai construit nimic , firma respectiva a intrat in faliment din 2010 si nu s-a inchis falimentul nici acum. Ei s-au inscris la masa credala dar nu au nici-o sansa sa mai primeasca ceva...au platit cam 100.000 euro.
Firma respectiva in momentul actual presteaza doar activitati de inchiriere scutite de tva si normal ar fi sa-i scot de la platotor de tva.
Ceea ce ma retine este doar acest avans dat prin 2008 la care s-a dedus tva-ul din facturi, si nu stiu cum sa procedez...trebuie sa ajustez tva-ul dedus sau sa astept sa se incheie falimentul .

Scrie răspuns