mijloc fix nelivrat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

mijloc fix nelivrat

#1 Mesaj de todaz »

Buna.

Am comandat doua aparate(mijloace fixe) din strainatate, am factura pe septembrie si era vorba ca vin cu aparatele peste o saptamana.Am inregistrat factura, am pus pe mijloc fix cele doua aparate, dar nu au mai venit si pana la urma sefii au hotarat sa nu mai vina anul acesta cu aparatele ca acele aparate oricum le folosim doar din primavara.Eu le-am inregistrat in contabilitate, nu le-am platit, dar vine si inventarul la sf anului, si daca vine un control eu nu le am pe stoc.Ce ma sfatuiti?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: mijloc fix nelivrat

#2 Mesaj de pinteae »

Inregistrezi ca avansuri imobilizari (ct. 4093).
Eugen Pintea

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#3 Mesaj de todaz »

Deja am inregistrat pe 401 in septembrie. Sa stornez de pe 401 si sa pun pe 409?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix nelivrat

#4 Mesaj de tomac »

Nu la asta s-a referit Eugen. Nu din 401 să le stornezi. Ci din 21x și să le pui în 4093. Și ă le ștergeți din imobilizări. Asta până la primirea lor efectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#5 Mesaj de todaz »

Inteleg. Si daca o iau ca imobilizari in custodie?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: mijloc fix nelivrat

#6 Mesaj de pinteae »

Este si asta o varianta.
Dar se pune intrebarea: Ai facut receptia imobilizarii, ca sa o recunosti in bilant ca atare?

Imi mentin parerea ca suma ar trebui inregistrata pe ct. 4093.
Eugen Pintea

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: mijloc fix nelivrat

#7 Mesaj de apetrem »

In opinia mea, cumparatorul este proprietarul bunurilor si acestea fac parte din activul firmei.
In nici un caz, factura nu poate fi inregistrata ca "avans"!.
Marian Apetre

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: mijloc fix nelivrat

#8 Mesaj de pinteae »

Sa inteleg ca tu evidentiezi bunurile in patriminiu, doar pe baza de factura, fara sa te intereseze receptia acestora?
Sa inteleg ca daca ai fi in cazul colegului, ai inregistra bunul in patrimoniu, l-ai inventaria la 31 decembrie, ca fiind faptic, iar auditorului (daca este cazul), i-ai argumenta faptul ca face parte din patrimoniu. Iar auditorul ar considera ca este ok.
Dar sa nu mergem atat de departe (la auditor), ci intreaba-l pe patron ce parere are.
Considera ca detine utilajul respectiv?
Daca intre momentul facturarii si cel al livrarii, intervine falimentul furnizorului.

Unde-i activul?

Interesant!
Eugen Pintea

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: mijloc fix nelivrat

#9 Mesaj de apetrem »

Cumpar un vapor din Libia si-l vand, peste 5 luni, unei firme din Australia; Il treci pe avans?
Sau, cumpar un container de haine din China si-l vand in Algeria; Cum facem? Tot pe avans?
Ia intreba patronul/auditorul sa vezi ce zice cand nu vede vaporul in contabilitate?
Marian Apetre

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: mijloc fix nelivrat

#10 Mesaj de pinteae »

Pentru oricare dintre exemplele date de tine se impune vamuirea.
Pana nu faci vamuirea, implicit receptia, nu ai cum sa le vinzi.

Apropo.
Daca primesti o factura pentru marfa din China. Cand o inregistrezi in contabilitate? Si cum o inregistrezi?
Eugen Pintea

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: mijloc fix nelivrat

#11 Mesaj de scortarum »

Pe cont de imobilizare zic si eu, ca <apetrem>. Oricat de ciudatel ar parea. Nu e relevanta receptia, e relevanta data transferului riscurilor si beneficiilor, in acest sens ma bazez pe pct. 283 din OMFP 1802/2014
 283.  ‐  (1) Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează  la data transferului riscurilor şi beneficiilor.
Bine, in exemplu e vorba de clasa 3, dar as zice ca si la clasa 2 e acelasi principiu. Ma gandesc, de exemplu, la o operatiune triunghiulara, unde cumparatorul revanzator este firma romaneasca, aceasta inregistrea marfa pe 371 desi aceasta nici macar nu intra in Romania.

@todaz la inventarul de la sfarsitul anului le arati celor din comisie pct. 283 de care ziceam si ultima - de la alin (2) ale aceluiasi punct, partea aceea cu "ex‐work"

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: mijloc fix nelivrat

#12 Mesaj de pinteae »

Referitor la momentul transferului riscurilor si beneficiilor, prin prisma regulilor INCOTERS, poate fi interesant articolul: http://www.avocatnet.ro/content/article ... tatii.html

Singurul care poate stabili, daca prin operatiunea respectiva au fost transferate riscurile si beneficiile, este colegul nostru todaz. El trebuie sa detina un contract, o corespondenta cu furnizorul prin care sau stabilit termene, modalitati de livrare, de plata, asigurare, etc.

Oricum, ne-am "infierbantat" prea tare fara a detine suficiente informatii. Nu ne-a furnizat nicio informatie referitoare la conditiile din contract.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix nelivrat

#13 Mesaj de tomac »

pinteae scrie:Daca primesti o factura pentru marfa din China. Cand o inregistrezi in contabilitate? Si cum o inregistrezi?
Aici e simplu. Înregistrezi factura prin 327, că de aia au introdus conturile din grupa 32.
În cazul de față, în lipsa oricăror altor elemente suplimentare celor furnizate inițial, înregistrarea se face mai degrabă în clasa 2. Spre deosebire de stocuri unde se spune când și cum se înregistrează în contabilitate stocurile, în cazul imobilizările nu au astfel de prevederi.
La imobilizări corporale se spune că se recunosc atunci când:
- sunt deținute de unitate pentru a fi utilizare în activitatea proprie și
- sunt utilizate pentru o perioadă mai mare de 1 an
Dar "deținut de unitate" nu înseamnă automat să existe fizic în unitate. Și normele de inventariere a patrimoniului spun că în cazul în care bunurile nu se află în unitate ele se înscriu în liste de inventar în baza confirmărilor primite de la terții la care acestea se află.
Înregistrarea bunurilor în clasa 2 nu presupune și înregistrarea automată a amortizării lor.
Totuși - pe speța dată există și posibilitatea de a fi înregistrate ca avans, dacă există prevederi contractuale în acest sens. Pot fi bunuri cu montaj și contractul să prevadă că transferul proprietății se face la finalizarea montajului și recepția lor sau alte clauze contractuale similare caz în care raționamentul profesional să spună că este mai corectă înregistrarea lor ca avans pentru imobilizări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix nelivrat

#14 Mesaj de todaz »

In contract nu apare nici un avans. Asta pur si simplu nu asa a fost planificat, era vorba ca de la data facturii la cateva zile aduc aparatul si tin instructajul cum se foloseste.Dar nu a putut veni si sefii au decis ca oricum acel aparat il putem folosi doar din primavara si ajunge daca il aduc primavara.Pentru seful meu ii convine ca acu nu trebuia achitat factura, doar primavara.Dar eu am ramas cu factura inregistrata si nu stiu cum sa procedez.Ca este o factura din septembrie.Si nu prea mai pot face mare lucru.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: mijloc fix nelivrat

#15 Mesaj de pinteae »

In cazul acesta, dupa umila mea parere, poti inregistra cel mult ca si imobilizari in curs de aprovizionare, prin conturile din grupa 22.
Eugen Pintea

Scrie răspuns