gestiuni multiple

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mihue
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

gestiuni multiple

#1 Mesaj de mihue »

Bună ziua!
Am următoarea situație:
1. Producție
2. Comerț
3. Depozit
Întâmpin probleme în ce privește descărcarea de gestiune.

Achiziționez mărfuri cu un preț în depozit (fără adaos comercial). O parte le vând direct din depozit și stabilesc acolo prețul de vânzare, deci și adaosul comercial.
O altă parte o vând din magazin. Pentru asta transfer mărfurile din depozit în magazin la preț de VÂNZARE (prețul de achiziție din depozit plus adaos comercial) cu aviz de însoțire a mărfii și o vând.

ÎNTREBARE: cum trebuie să configurez programul așa încât să îmi facă corect descărcarea de gestiune? Tot ce am încercat până acum mi-a dat erori.

Precizez faptul că dacă dau transfer depozit-magazin, la vânzare din magazin nu îmi vede gestiunea, deci implicit trebuie să vând din depozit.Unde greșesc?
Am căutat pe forumuri și în help - nu am găsit soluție.
Rog faceți un tutorial cu privire la lucrul cu gestiuni multiple, în care să fie luată în calcul și posibilitatea concomitentă atât a gestiunilor cantitativ-valorice cât și global-valorice.
Mulțumesc.


p.s. am făcut următoarea simulare
1. intrare bare inox (mărfuri) 200 buc în gestiunea DEPOZIT la preț de 112 lei/buc - încă nu știu preț de vânzare
2. transfer în gestiunea MAGAZIN la preț de vânzare de 200 ron/buc cu aviz
3. vânzare din magazin (zic eu deoarece nu ma lasă să selectez gestiunea, dar am ales cont 707.1) 78 buc cu preț de vânzare de 200 ron/buc.
4. descărcarea gestiunii contul 371 are suma de 9.920 lei - sold debitor, iar contul 371.1 are sold creditor 3.744 lei până la urmă nu mai înțeleg...371 are 9.920 lei, sau 9.920 minus 3.744....de ce nu pot avea analitic și la depozit iar ulterior să se centralizeze analiticele în sinteticul 371?
5. contul 378.1 - centralizat în sinteticul 378 are suma de 922,71 lei

UNDE AM GREȘIT?


am zis ca e prea complicat
- am înregistrat intrări GESTIUNE DEPOZIT 1 pară - preț 10 lei
- transfer în gestiunea MAGAZIN la preț de vânzare de 20 lei cu aviz
- vânzare din magazin (am ales cont 707.1) 78 buc cu preț de vânzare de 20 lei
- descărcarea gestiunii contul 371 are suma de 4,80 lei - sold creditor, iar contul 371.1 are sold creditor 4.80 lei - nu mai înțeleg ...371 e cumulat sau e distinct? - de data asta am vândut tot ce a intrat...
- contul 378.1 centralizat în sinteticul 378 are suma de 1,47 lei
- DACĂ TREC PREȚ TRANSFER DIN DEPOZIT ÎN MAGAZIN PREȚUL DE ACHIZIȚIE - ALTĂ ANOMALIE...

UNDE AM GREȘIT?
la ambele exemple intrările în DEPOZIT au fost mărfuri, iar IEȘIRILE din MAGAZIN au fost NEDEFINITE...DUPĂ cea de a doua simulare înțeleg că am vândut ce nu am avut????

PP.S.din HELP mă cam încadrez în cazul 3!!!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: gestiuni multiple

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php

Urmariti, tutorialul aferent configurarii gestiunilor. Din cele spuse de dvs, inteleg ca nu aveti definita gestiunea global valorica (magazinul).
Din moment ce aveti si productie, consider ca ar fi necesara si o gestiune de Produse Finite, si..de ce nu ? una de materiiprime/consumabile.

Scrie răspuns