Incasari in contul altei firme

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Incasari in contul altei firme

#1 Mesaj de solovastru »

buna ziua. Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea speta:
- prestez servicii pentru clientii mei atat de contabilitate cat si de resurse umane. Daca pana acum acestea erau pe o singura firma, din 2016 sunt nevoit sa le separ cele 2 activitati. As dori insa ca facturarea si incasarea sa se faca de pe o singura firma ca sa evit procedurile greoaie pentru clientii mei.

Exista vreo posibilitate ? Eu m-am gandit la urmatoarea procedura:
- fac un contract de cesiune privind contractul existent de pe firma A (conta+resurse) pe firma B (resurse)(semnat in 3 de A, B si clientul meu)
- acest contract il voi depune la ITM (in 3 zile)
- in contract se va stipula faptul ca facturarea si incasarea se va face de catre A in continuare iar pe baza de decont lunar se vor transfera sumele de la A la B
- lunar voi face o factura de comision de la A catre B conform serviciului prestat (de ex. 1% din incasari)
- firma B realizeaza venituri pe baza facturii emisa catre A
- pt firma A aceasta factura nu este cheltuiala

Inregistrari:

Factura emisa de A clientilor:
4111=704 conta 500 lei
4111=461 resurse 100 lei

Factura emisa de B catre A
411=704 resurse cf. decont 100 lei

Factura primita de A de la B
461=401 resurse 100 lei

Factura comision primita de B de la A
628=401 comision 1 lei

Daca m-am gandit corect si nu e vreun impediment in aceasta procedura va rog sa ma anuntati. Va multumesc

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Incasari in contul altei firme

#2 Mesaj de solovastru »

nici o parere ? :(

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Incasari in contul altei firme

#3 Mesaj de pinteae »

Nu cred ca indeplinesti conditiile unei structuri de comisionar, ca sa poti recurge la aceasta manevra.
Dupa parerea mea, te complici. Banuiesc ca esti majoritar la fiecare firma. Asta asa, ca sa poti demonstra "independenta", la negocierea comisionului.
Incerca metoda directa. Prestarea serviciilor si facturarea acestora sa se faca de fiecare firma in parte.
Eugen Pintea

Scrie răspuns