Pagina 1 din 1

Decontare prime de asigurare si lichidare firma

Scris: Vin Iun 10, 2016 1:45 pm
de fustost32
Am si eu doua intrebari stimati "colegi":
1.La o firma micro patronul este angajat cu CIM pe perioada nedeterminata si mai am inca o angajata.Pot sa decontez asigurari de viata,incheiate cu o firma de asigurari privata??? Ar fi vorba de 100 Ron/luna???
2.O alta firma ,tot micro vrea sa isi inceteze activitatea,dar are in inventar un sediu social in valoare de aprox.100.000 Ron si un autoturism in valoare de 90.000 Ron,cumparat in anul 2015.Cum procedez???
Va multumesc foarte mult.Terezia F

Re: Decontare prime de asigurare si lichidare firma

Scris: Mie Iun 29, 2016 12:50 pm
de paturcai
Codul fiscal 2016:
ART. 67 - Definirea veniturilor din activități independente
.....
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
.......
g) contribuțiile la fonduri de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la schemele de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, efectuate către entități autorizate, stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană;

h) primele de asigurare voluntară de sănătate, conform Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană;


Firma care isi inceteaza activitatea trebuie sa vanda acel sediu social si acel autoturism. Face facturi de vanzare.

Re: Decontare prime de asigurare si lichidare firma

Scris: Lun Iul 04, 2016 9:42 am
de fustost32
Multumesc frumos de raspuns