DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

#1 Mesaj de somoiagc »

Buna,

La achizitionarea unor imobilizari corporale ( cladiri si terenuri) am achitat la notar si onorariu intocmire contract de vanzare cumparare, onorariu contract de ipoteca si c/val. tarif pentru intabulare acte notariale la Ag de Cadastru. Sume destul de consistente.
Aceste onorarii le pot include in valoarea de achizitie a imobilizarilor sau le pot inregistra separat pe cheltuieli curente?
Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

#2 Mesaj de tomac »

Le puteți include în costul de achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

#3 Mesaj de somoiagc »

Multumesc frumos!

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

#4 Mesaj de siegad584 »

Buna ziua.Sunt la inceput de drum in domeniul contabilizarii achizitionarii de spatii comerciale si apoi date spre inchiriat tertilor(persoane fizice si juridice).Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste lamuriri.Situatia este cam asa:Un srl platitor de TVA achizitioneaza o casa cu teren si gradina de la o persoana fizica printr-un contarct de vanzare-cumparare facut la notar.Ulterior aceasta achizite o foloseste ca si spatii comerciale date spre inchiriere atat persoanelor fizice cat si juridice.Intrebarile mele sunt:
-factura de onorariu notar care intra in costul de achizitie al imobilului este cu TVA.Cum procedez la inregistrarea ei,avand in vedere ca achizitionarea imobilului se face pe baza de contract si nu este TVA
-contractele de inchriere cu persoanele fizice trebuie factura lunara pentru chirie sau pot sa inregistrez direct pe venituri din chirii pe baza contractului?
-daca contractul de inchriere este cu o persoana jurdica si acea persoana nu este inregistrata in scopuri de TVA factura lunara de chirie o fac fara tva?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

#5 Mesaj de tomac »

1. O operați la facturi asociate. Nu contează că este cu TVA.
2. Se facturează lunar să nu zic de faptul că normal ar trebui să le emiteți bon de casă
3. Nu contează dacă beneficiarul este sau nu înregistrat în scopuri de TVA. Puteți factura chirie scutită de TVA caz în care se pune problema pierderii dreptului de deducere pentru achiziții legate de acel imobil, sau puteți opta pentru taxarea chiriei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: DETERMINARE COST DE ACHIZITIE IMOBILIZARI

#6 Mesaj de siegad584 »

Multumesc de clarificari dl Tomac.O zi buna.

Scrie răspuns