Transferuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Transferuri

#1 Mesaj de bogdanr479 »

Buna!
Am si eu o problema:
Am o factura de materii prime ( caramida cos de fum 27 bucati).S-au vandut 11 buc.Cum fac sa scot din stoc cele 11 bucati,avand in vedere ca s-au vandut si nu s-a folosit la o lucrare,cum folosim deobicei,de exemplu la un montaj cos defum.Cum pot transforma cele 11 buc.in marfa si sa le pot scoate din stoc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transferuri

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Prin transferurui pe un articol nou care are la tip marfa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Transferuri

#3 Mesaj de stroer1948 »

O situatie asemanatoare am si eu. S-au cumarat niste materii prime pentru productie, insa deoarece afacerea nu a mers, acestea se vor vinde.
In contabilitate au intrat ca si materii prime.
Am varianta sa le scot din gestiune prin Transfer, dupa ce creez produsul ca Tip marfa. Alta varianta mai exista? Avand in vedere ca am cateva sute de articole si sa le re creez ca si tip marfa imi ia ceva timp...

Este corect daca modific in Tipuri aricole/servicii: bifez la Materii prime "Vandabil" si aleg la cont de venituri 708 ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Transferuri

#4 Mesaj de herganiec »

verificati NC care s-au generat dupa validare.
Dvs trebuie sa aveti marfa ca vanzare nu contul de materii prime pt ca nu aveti voie sa le vindeti de aceea se face transfer din materii in marfuri sa le puteti da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Transferuri

#5 Mesaj de stroer1948 »

Se genereaza 601 -301. M-am gandit si eu la ce spuneti, ca ar trebui sa apara 607-371. Insa, daca analizam mai bine, nu este chiar o vanzare de marfa.
Produsele nu au fost cumparate cu scopul revanzarii, firma neavand ca obiect de activitate comertul cu marfuri. De aceea ma gandesc poate ar fi corect ca aceste venituri sa fie considerate venituri extraordinare. Ca si comparatie, cand se vinde o masinia ultilizata anterior pt nevoile firmei, nu se trece intai acea masina pe gestiune marfa.

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Transferuri

#6 Mesaj de bogdanr479 »

fagarasa176 scrie:Prin transferurui pe un articol nou care are la tip marfa
Nu inteleg de ce nu imi permite sa scriu denumirea marfii la denumire articol.Oare unde gresesc?Imi poti spune te rog,exact cum se face?poate am omis ceva...

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transferuri

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Creeati un articol nou denumit de exemplu "caramida cos fum marfa" iar la tip alegeti marfa
Faceti transferul de pe produsul finit pe articolul nou creeat
Apoi vindeti marfa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Transferuri

#8 Mesaj de florescuc278 »

Am gestiuni CV la preţ de intrare. Dacă transfer materie primă achiziţionată din UE (taxare inversă) în marfă, la preţ nou trebuie preţul de vânzare cu sau fără TVA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25871
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transferuri

#9 Mesaj de tomac »

Nu se completează rubrica preț nou!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns