Ajutor ... cass la dividende din 2017.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Ajutor ... cass la dividende din 2017.

#1 Mesaj de solovastru »

Buna, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea problema ....si sa imi spuneti daca interpretarea este corecta.

Astfel, in acest an (2016) daca repartizez si achit dividende asociatilor se retine doar 5% impozit fara a se retine sanatate (asociatul este salariat in firma cu norma intreaga).

(7) În anul 2016, persoanele care realizează venituri din investiții nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 alin. (1) lit. a) - d), g), i) - l), cu excepția veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală.a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76 ;

Intrebare ? Daca asociatul este si salariat insa doar cu o norma de 1 ora/zi se pastreaza aceasi idee ? Nu precizeaza nicaieri cate ore trebui sa fie angajat, ci doar sa obtina venituri salariale !


Astfel, in anul urmator (2017) daca repartizez si achit dividende asociatilor se retine atat 5% impozit cat si sanatate 5.5% (indiferent daca are si alte venituri asociatul).

Art. 176
Aliniat (5) Pentru veniturile realizate începând cu data de 1 ianuarie 2017, bazele lunare de calcul prevăzute la alin. (1) - (4) nu pot fi mai mari decât valoarea a de 5 ori câștigul salarial mediu brut prevăzut la art. 139 alin. (3), în vigoare în anul pentru care se stabilește contribuția.

Aliniat (2) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din dividende, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor brute din dividende, în bani sau în natură, distribuite de persoanele juridice, realizate în cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului.


Inteleg din aceasta reglementare urmatoarele:
- daca repartizez si achit 100.000 lei in luna martie 2017 voi depune declaratia 205 in feb2018 si persoana in cauza va datora sanatate 5.5%. Intrebarea e modalitatea de calcul a acesteia, si anume:
a. se va imparti 100.000 la 12 luni, rezultand un venit mediu lunar de 8333 lei (sub media celor 5 salarii medii/economie) si astfel se va impozita intreaga valoare de 100.000 lei cu 5.5% sanatate.
b. avand in vedere ca am achitat intr-o singura transa 100.000 lei (in luna martie) se va achita sanatate doar aferent unei singure luni (la valoarea maxima de 5 salarii medii / economie)

Cum cei de la ANAF vor primi informatia anual (fara a stii in cate luni am repartizat dividende) banuiesc ca vor merge pe varianta a, a.i. vor lua media lunara a tuturor acestor venituri realizate. Corect ?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajutor ... cass la dividende din 2017.

#2 Mesaj de tomac »

Am o observație - CASS nu se reține la dividende.. Dacă ar exista obligația de plată nu s-ar reține la sursă ci ar fi datorat în baza unei decizii de impunere emisă de către ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

enescun
Mesaje: 7
Membru din: Joi Oct 15, 2015 12:08 pm

Re: Ajutor ... cass la dividende din 2017.

#3 Mesaj de enescun »

Incepand cu 01.01.2017 se va plati si sanatate 5.5% pentru venitul din dividente, indiferent daca asociatul este salariat sau nu. Obligatia de plata nu se retine la sursa, se emite decizie de impunere de ANAF in anul 2018.

Scrie răspuns