Intrebari in leg cu programul

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ianisevschig
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 23, 2017 6:14 pm

Intrebari in leg cu programul

#1 Mesaj de ianisevschig »

Buna ziua,

As dori sa mi spuneti cum treb sa inreg corect la creditori firma, ramine neachitat in reg de casa . De asemeni as vrea sa descarc factura si nu o gasesc.

Va multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari in leg cu programul

#2 Mesaj de tomac »

Nu vă dați parola de utilizator pe forum.
Nu mai faceți așa ceva. O folosiți numai când trimiteți mail la firmă.
Forumul e un loc unde, majoritar, utilizatorii interacționează între ei. Asistența pentru utilizarea programului, conform licenței active pe care o dețineți, se acordă prin mail sau telefon. Nu pe forum.

1. cum adică vă rămâne neachitat? Vă referiți la faptul că nu puteți introduce contul de creditori fără să selectați un furnizor? Dacă da, intrați la configurare societăți, selectați pagina conturi automate și la creditori diverși setați contul 999. Nu modificați altceva acolo în acea pagină.
2. factura o descărcați din contul de utilizator. Intrați pe www.sagasoft.ro și în dreapta sus introduceți numele și parola de utilizator pentru a intra în cont.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ianisevschig
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 23, 2017 6:14 pm

Re: Intrebari in leg cu programul

#3 Mesaj de ianisevschig »

Se poate sterge de d voastra ? este prima data cind folosesc aceste programe. Am inregistrat in contul 462 pe analitic, de ce treb in 999 ? Am facut configurarea .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari in leg cu programul

#4 Mesaj de tomac »

Vi le-am șters încă de la început.
Nu înțeleg ce doriți de fapt. Ce nu puteți face mai exact. Dacă puneți 999 în configurare, la culegerea datelor programul nu vă obligă să selectați o factură sau document de intrare la care i s-a asociat contul 462 sau un analitic al acestuia și vă permite culegerea liberă a contului 462 ori a analiticelor sale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ianisevschig
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 23, 2017 6:14 pm

Re: Intrebari in leg cu programul

#5 Mesaj de ianisevschig »

Contul 999 este in configurare cum il activez ? Am apasat pe conturi automate dar cum se activeaza ptr inregistrare in reg de casa ?
Am incercat mereu la tel si nu raspunde nimeni sau este ocupat . Folosind ct 462 imi cere fact si ramine la detalii cu sold.
Va multumesc,

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Intrebari in leg cu programul

#6 Mesaj de fagarasa176 »

@ianisevschig colegul Cristii ti'a explicat mai sus
tomac scrie: puneți 999 în configurare, la culegerea datelor programul nu vă obligă să selectați o factură sau document de intrare la care i s-a asociat contul 462 sau un analitic al acestuia și vă permite culegerea liberă a contului 462 ori a analiticelor sale.
tomac scrie: intrați la configurare societăți, selectați pagina conturi automate și la creditori diverși setați contul 999. Nu modificați altceva acolo în acea pagină.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ifrima162
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:22 pm

Re: Intrebari in leg cu programul

#7 Mesaj de ifrima162 »

buna ziua!am doua facturi de la furnizori primite pe efactura....le-am preluat in contabilitate dar .....nu mai dispar de acolo....imi apare mereu ca am 2 facturi noi, desi ele sunt din ianuarie preluate.Ma puteti ajuta sa la fac sa dispara de acolo?Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari in leg cu programul

#8 Mesaj de tomac »

Bifați-le pe coloana ANULAT și dați accept.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dancud
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

Re: Intrebari in leg cu programul

#9 Mesaj de dancud »

buna ziua
vreau sa import in sagaC un fisier excell cu facturile de pe platforma emag.
imi apare mesajul ,,The VFPOLEDB.1provider is not registered on the local machine,,
contactati furnizorul programului.
va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari in leg cu programul

#10 Mesaj de tomac »

Pentru a rezolva este necesar să instalați VFPOLEDB.
Puteți face acest lucru procedând astfel:
- accesați directorul programului Saga apăsând click dreapta pe scurtătura programului Saga > “Open file location”; accesați “Actualizări” > “UBC” > “Prereq”;

- apăsați click dreapta pe ‘VFPOLEDBSetup.msi’ > ‘Uninstall’. Apoi, din nou click dreapta pe acelasi fisier > ‘Install’;

- la instalare apăsați “Next”, bifați “I agree” și apăsați iarăși “Next”, în fereastra a 3-a apăsați “Next” fără a bifa opțiunea “Sample data files and programs”, bifați “Everyone” în loc de “Just me” în următoarea fereastra și apăsați “Next”, iar în ultima fereastra apăsați iarăși “Next”. Vi se va cere să confirmați instalarea și după ce o confirmați se va instala efectiv acest program. Apăsați “Close” când este gata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

raducanum991
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 19, 2023 6:06 pm

Re: Intrebari in leg cu programul

#11 Mesaj de raducanum991 »

Buna ziua, in dec mi s-a anulat tva din oficiu. Ce setare fac la factura sa nu mai imi apara ro -in fata cui?

Pana acum am listat-o asa si am sters-o cu corectorul.( atat s-a putut :) ), si unde gasesc declaratia 311 care tb completata.
Tin sa mentionez ca am contabila care face declaratiile, dar vreau sa invat si eu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari in leg cu programul

#12 Mesaj de tomac »

1. Setați firma ca neplătitoare.
2. D311 o descărcați de pe ANAF și o completați manual, ea nu a fot niciodată în program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns