Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#16 Mesaj de steriel »

si nu o sa apara in d394?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#17 Mesaj de tomac »

steriel, pe bune?! chiar o așa întrebare?
Ce este D394?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

schiopuc247
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 18, 2017 10:59 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#18 Mesaj de schiopuc247 »

velam scrie:Buna ziua.
Am o factura de bilete de avion emisa de o firma din Ungaria cod fiscal UE HU13122605, cod fiscal 13122605-2-44, emisa in lei valoare 319 ron, se trece in 390? La rubrica TVA scrie "scutita pe baza art.105 din legea ungara referitor la TVA".
Multumesc!
Buna ziua, imi spuneti si mie cum se inregistreaza aceste facturi din Ungaria in saga? Sa inteleg ca se declara in D390?

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#19 Mesaj de tomac »

Nu se trec în D390.
Le treceți ca facturi, fără TVA, în intrări-valută.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

schiopuc247
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 18, 2017 10:59 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#20 Mesaj de schiopuc247 »

Multumesc!

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#21 Mesaj de nastasea526 »

Buna ziua. 

rog ajutor firma neplatitoare de tva, cu cui ue

Am o factura de bilete de avion emisa de o firma din Ungaria cod fiscal UE HU26648525, cod fiscal 26648525-2-42, emisa in lei valoare 1927 ron, La rubrica TVA scrie "scutita pe baza art.105 din legea ungara referitor la TVA".

a) am inregistrat-o la intrari in valuta , ca factura, moneda lei, fara tva, denumire articol: cheltuieli deplasare?
b) nu se declara in 390?
c) trebuie declarata in 301?

va multumesc

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#22 Mesaj de siegad584 »

Buna ziua.Am si eu o factura de turism de la Turismo 85(furnizor extern) pentru bilet de avion si alta pentru visa.Nu este mentionat pe nici unele SDD dar am o nelmurire cu niste taxe care apar pe factura dar nu sunt trecute in totalul sumei.Este si factura separata pentru acele taxe.Plata vad ca este facuta strict pentru suma totala a facturii fara acele taxe.
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sa procedez?

gheorghem290
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 18, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#23 Mesaj de gheorghem290 »

bUNA ZIUA,
Am o factura emisa de kusadasi srl, in euro, pentru un sejur in turcia. pe ea scrie regimul marjei-agentii de turism. Ma poate ajuta cineva cu inregistrarile? va multumesc

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#24 Mesaj de nasteaf »

Si eu am o factura emisa de o agentie de turism din Romania numai in EUR, cu mentiunea la cota TVA: Regimul marjei-agentii de turism.Am incercat sa o introduc la Intrari-valuta, dar nu gasesc coloana de Tip, ca sa selectez codul:U-Servicii agentii de turism, cum este la Intrari. Poate nu fac eu bine ceva. Va rog, cum sa procedez?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#25 Mesaj de balazse »

La mine apare intre coloana "furnizor" si "TVA I", incearca sa actualizezi programul.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#26 Mesaj de nasteaf »

Multumesc f.mult de raspuns.Bineinteles ca si la mine apare coloana 'Tip", dar la Intrari valuta eu selectam numai T-taxare inversa, nu am mai studiat programul mai departe ce poate face! Si era asa simplu.
Tot timpul invatam cate ceva!
Multumesc inca odata.

corovcah709
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 14, 2016 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#27 Mesaj de corovcah709 »

Buna ziua
Ma poate ajuta cineva cu cateva clarificari legate de intregul flux de inregistrare si raportare in decontul de TVA si in declaratia D394 a documentelor de intrare/iesire pentru o agentie de turism revanzatoare?
Am inteles sa inregistrez facturile emise catre clienti si a celor primite de la furnizori sub tipul "U" sau tipul "S" (in functie de destinatia UE sau NON-UE), insa mai departe nu reusesc sa inteleg sub nicio forma cum calculez comisionul (baza de impozitare pentru TVA) care va fi raportat pe randul 9 din decontul de TVA; se calculeaza manual, prin diferenta intre total vanzari din jurnalul de vanzari filtrat dupa codul U si total achizitii filtrate din jurnalul de cumparari (tot cu codul U)? daca primesc factura de achizitie mai tarziu (sa zicem dupa doua luni de la emiterea facturii catre clientul meu) cum fac raportarea acestei facturi de achizitie?
De asemenea, cum se preiau corect (sau mai exact de unde se preiau) datele inregistrate la randul 6.1 din declaratia D394?
Cum se diferentiaza raportarea intre facturi de tip U si tip S ?
Multumesc mult!

predam840
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 01, 2015 11:03 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#28 Mesaj de predam840 »

Buna ziua,
Va rog mult am si eu nevoie de ajutor. Incepand cu feb 2023 o agentie de turism ( la care tin evidenta contabila) devine platitoare de TVA si nu stiu exact cum trebuie sa inregistrez ( de ce sa tin conta) in SAGA, facturile emise de ea si cele primite de la furnizorii de servicii (transport si cazare) astfel incat sa fie corect. Mentionez ca agentia e tour operatoare in sensul ca ea organizeaza excursiile dar transportul si cazarile sunt achizitionate de la alti furnizori deci lucreaza cu marja de profit. Multumesc mult.

predam840
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 01, 2015 11:03 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#29 Mesaj de predam840 »

Buna ziua,
Facturile de la furnizorii de transport si cazare primite de o agentie de turism pentru pachetele turistice pe care le creaza cum se inregistreaza? ...ma refer la tip... Pe acele facturi nu este precizat ceva in plus decat de obicei... Le trec pe tip U sau normal factura?
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

predam840
Mesaje: 27
Membru din: Joi Oct 01, 2015 11:03 am

Re: Inregistrare factura emisa de Agentie de turism

#30 Mesaj de predam840 »

Buna ziua,
Facturile de la furnizorii de transport si cazare primite de o agentie de turism pentru pachetele turistice pe care le creaza cum se inregistreaza? ...ma refer la tip... Pe acele facturi nu este precizat ceva in plus decat de obicei... Le trec pe tip U sau normal factura?
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Scrie răspuns