Declaratia 010 in format EXCEL si alte bunatati....

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#16 Mesaj de butnarur »

multumim mult!
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

opream946
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 11, 2006 12:00 am

#17 Mesaj de opream946 »

Buna seara!
Nu reusesc sa descarc ceea ce ati pus pe forum. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#18 Mesaj de paturcai »

Trimiteti un e-mail pe adresa mea ca sa va trimit acel fisier:
ion.paturca@yahoo.com
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#19 Mesaj de eugen01 »

daca totusi formele excel pe care le gasim pe net nu corespund asteptarilor noastre (dorim alt format, culoare, atentionari etc...) putem sa ne construim propriile noastre forme(formulare,aplicatii).Cum???am "descoperit" pe youtube cel putin cateva sute de trucuri excel, tutoriale de la A laZ.Cerinte: putintica limba engleza,Windows MediaPlayer("lectiile"sunt cu exemple practice video).Eu am "descoperit" inregistratorul Macro(printre multe altele !!) !!cei drept daca o comanda macro nu merge(am inregistrat gresit) si trebuie sa o luam de la capat trebuie sters si modulul aferent din VBA (stiu ca suna complicat ..dar..facand e simplu!!)

rezultate nebanuite !!!

morarum709
Mesaje: 21
Membru din: Mie Oct 21, 2009 12:00 am

decl 010

#20 Mesaj de morarum709 »

Buna seara
de azi nu mai am niciun angajat pe firma, si acum vreau sa pregatesc 010.
Intrebare: pun X in delaratie doar la Scoaterea din evidenta, sau completez si cu data luarii in evidenta a contributiilor ?
Va multumesc.

muresans
Mesaje: 230
Membru din: Mar Aug 21, 2007 12:00 am

declaratia 010

#21 Mesaj de muresans »

Da se pune X si se trece data desfacerii contractelor de muna, se anexeaza si copii dupa decizii desf.contr.Se trece din nou data luarii in evid.ca platitor de impoz.pe prof.sau TVA daca este cazul.

morarum709
Mesaje: 21
Membru din: Mie Oct 21, 2009 12:00 am

DECL 010

#22 Mesaj de morarum709 »

Va multumesc pentru raspuns, inca o intrebare, atasez copie dupa ultima decizie, sau toate deciziile?
in cat timp de la ultima decizie trebuie sa depun 010?
multumesc inca o data

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#23 Mesaj de petriself »

Se anexeaza copie dupa una decizie de desfacere contr.munca, respectiv ultima. D.010 se depune in timp de 30 zile de la scoaterea din evidenta a salariatilor.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#24 Mesaj de paturcai »

Chestiunea cu anexarea deciziilor de incetare a contractelor de munca sau o copie dupa un contract de munca, implicit pentru schimbarea vectorului fiscal nu-si mai au relevanta in situatia in care nu mai exista microintreprinderea. Acolo trebuia vazut daca am angajat ca sa ma pot bucura de facilitatile microintreprinderilor fie la angajare fie la incetarea unui contract de munca.
Nu discutam de faptul ca au ramas "blocati" cei de la ANAF in a cere documente care chiar nu mai au nicio insemnatate. Se bazeaza pe un ordin al presedintelui ANAF ca spune (citez din memorie) ca reprezentatii ANAF pot solicita ORICE document pentru a se verifica (de catre organe) veridicitatea inregistrarilor in contabilitate (pe cale de consecinta pot solicita balante, contractele de munca; nu pot solicita zodia, numarul de la pantofi si calendarul dupa care un contribuabil face sex aceste lucruri fiind considerate "viata privata", in rest....)
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#25 Mesaj de serbanm815 »

cea mai buna dovada este o adeverinta eliberata de itm in care se specifica ca firma nu mai are salariati incepand cu data de...( se elibereaza contra cost)
la noi asta e documentul solicitat care insoteste decl.010.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#26 Mesaj de paturcai »

AVand in vedere ca formularul 010 s-a modificat, vi-l pun la dispozitie:
http://www.divshare.com/download/11437842-197
Parola pentru deprotejare este: 1234
Ce s-a modificat?!
S-au scos informatiile despre microintreprindere si s-a mai adaugat plata impozitului din investitii.
Pentru a descarca fisierul se apasa pe butonul DOWNLOAD si se asteapta dupa caz.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#27 Mesaj de septimiuv »

chiar ma gandeam cand o sa il "coci" :roll:
saru'mana :wink:

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#28 Mesaj de danilevicis »

Domnule Patruca, va rog, daca stiti, cum pot face, in excel, sa transform, scrisul din mic in mare?
Exemplu: vreau sa tastez in celula A2, cuvantul " popovici" si sa imi rezulte "POPOVICI".
Stiu ca era o functie, dar nu stiu daca transforma exact celula in cauza.
Multumesc anticipat
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#29 Mesaj de balazse »

Pentru majuscule se foloseste:
=upper(celula)
Pentru minuscule se foloseste:
=lower(celula)
In cazul in care prima litara sa fie litera mare se foloseste:
=proper(celula)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#30 Mesaj de danilevicis »

Iupii, mersi, balazse
Ultima oară modificat Sâm Mai 22, 2010 1:21 pm de către danilevicis, modificat de 2 ori în total.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns