achizitie autoturisc de la persoana fizica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
turneaa
Mesaje: 34
Membru din: Joi Ian 11, 2018 12:37 am

achizitie autoturisc de la persoana fizica

#1 Mesaj de turneaa »

Buna ziua, se doreste sa se achizitioneze un autoturism second hand de la o persoana fizica, se poate inregistra in contabilitate doar pe baza contractului de vanzare-cumparare, este nevoie de un contract notariaal sau e suficient unul de mana? DE ce lte documente mai este nevoie? Masina costra 23.000 de lei, deci plata se va putea face doar prin banca, nu putem plati prin casa deoarece depasim plafonul de 5.000 de ron, nu?
Multumesc.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: achizitie autoturisc de la persoana fizica

#2 Mesaj de nitud254 »

Cred ca pe langa contractul de vanzare cumparare va trebuie "Borderou de achizitie" (cod 14-4-13) si "Proces verbal de receptie (Cod 14-2-5)" deoarece achizitia se refera la o imobilizare corporala (autoturism). Daca se achizitiona bunuri de natura stocurilor se intocmea NRCD (Cod 14-3-1A). Daca vanzatorul este ruda/afini cu asociatii va trebuie "Raport de evaluare" Modul de intocmire, circulatia lor si utilizarea acestor documente sunt date de Normele... aprobate prin OMFP nr. 2634/2015 si anexele la acesta. Sa va foloseasca.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie autoturisc de la persoana fizica

#3 Mesaj de roncovf »

Cred că e exagerat să mai faci Borderou de achiziții pentru un contract care e luat în considerare de primărie și de poliție. Modelul contractului este oricum unul obligatoriu și e unul valabil la nivel național.
Limita la plăți către persoane fizice este de 10.000 lei, diferența trebuie plătită prin bancă.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: achizitie autoturisc de la persoana fizica

#4 Mesaj de nitud254 »

Contractul de vanzare cumparare nu este un document justificativ in sens contabil. Contractul de vanzare cumparare este un document juridic, obligatoriu in cazul achizitiilor de la persoane fizice, in acesta specificandu-se pe langa, partile contractante, obiectul contractului, pretul si consecintele juridice ale neindeplinirii acestuia (livrare la termen, neplata la termen, etc) Potrivit dispozitiilor art. 6 (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, "Orice operaţiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ". Operatiunea economica de aprovizionare a autoturismului de la persoana fizica in ce document se consemneaza, daca nu in borderoul de achizitii?. Operatiunea economica de receptie a autoturismului in ce document se consemneaza daca nu in procesul verbal de receptie?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie autoturisc de la persoana fizica

#5 Mesaj de roncovf »

După tine, nitud254, nu ar trebui să-i ceară și carnet de producător?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: achizitie autoturisc de la persoana fizica

#6 Mesaj de nitud254 »

Eu cred ca trebuie sa ne respectam. A fost un punct de vedere argumentat. Procedati cum doriti.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie autoturisc de la persoana fizica

#7 Mesaj de roncovf »

Ne respectăm. Dar citarea mecanică a unor prevederi legale sau folosirea redundantă a unor documente contabile nu ne ajută.

Scrie răspuns