descarcare de gestiune eronata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

descarcare de gestiune eronata

#1 Mesaj de els »

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema la care va rog sa ma ajutati.

- in data de 28.06 am introdus in gestiune , productie proprie in cantitate de 11.000 u.m la pretul de cost de 7 lei.
- dupa aceasta data am mai vandut vreo 3 zile , o cantitate de , sa zicem, 400 u.m. si dscarcarea de gestiune s-a facut bine.
- utilizez metoda FIFO
- incepand cu data de 04.07 - am mai introdus in gestiune productie proprie , dar la pretul de 6 lei.
- s-au inregistrat in continuare facturi de vanzare si implicit descarcare de gestiune.
- acum m-am dus si am modificat cantitatea intrata in data de 28.06 astfel incat in data de 04.07 cand am introdus productie la alt pret de cost sa nu mai am sold la pretul de intrare de 7 lei.
- acum cand vreau sa inregistrez o noua factura de vanzare si cand ma duc sa selectez articolul imi afiseaza un stoc mult mai mare decat cel real, cred ca afiseaza diferenta pe care eu am modificat-o si descarcarea o face tot la vechiul pret de cost de 7 lei in loc de 6 lei.
-in fisa articolului stocul cantitativ este corect, la fel si in situatie stocuri, dar pretul la care se face descarcarea nu este corect.

Cum as putea sa corectez ca sa dispara acea diferenta cantitativa la afisarea stocului si sa faca descarcarea la pretul corect?

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: descarcare de gestiune eronata

#2 Mesaj de balazse »

Nu era mai usor daca la productia din 04.07.2018 ai fi trecut 6 lei in loc de 7 lei, daca oricum vrei sa ai acelasi pret de productie?
Ai incercat sa mergi la "administrare" -> " intretinere bd" - > "verificare date" si sa rulezi fiecare verificare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare de gestiune eronata

#3 Mesaj de tomac »

Operații - Alte operații cu stocuri - Reglare descărcare - butonul "Reglare automată".
Dacă nu funcționează: Administrare - Întreținere BD - pagina "Verificare date" butonul "Verificare stocuri" și apoi "Verificare id-uri"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Re: descarcare de gestiune eronata

#4 Mesaj de els »

A functionat!!! Multumesc mult pentru sfaturile voastre!

Scrie răspuns