contract intre 2 service auto

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
balana403
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Ian 21, 2017 11:34 am

contract intre 2 service auto

#1 Mesaj de balana403 »

Buna ziua,

apelez din nou la sprijinul dvs.

Speta: un service auto presteaza servicii in urma carora clientul trebuie sa faca directia la masina. Service auto nu are stand de directie, motiv pentru care trebuie sa apeleze laun alt service auto.

Ce fel de contract trebuie incheiat intre cele 2 service?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: contract intre 2 service auto

#2 Mesaj de nitud254 »

Contract de prestari servicii.

balana403
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Ian 21, 2017 11:34 am

Re: contract intre 2 service auto

#3 Mesaj de balana403 »

Contract de prestari servicii intre service-ul A si B (cu clauza de prestare a serviciilor mentionate in anexa la contract cu prioritate clientilor service-ului care nu are stand de directie) sau intre service si client, cu clauza pv. obligativitatea efecturarii directiei la service B? Ideea e ca cval. serviciului pv. directia va fi incasata direct de catre service care va presta acest serviciu.

Ma puteti ajuta, poate cu un model?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: contract intre 2 service auto

#4 Mesaj de nitud254 »

1. Daca firma B predinde si incaseaza c/v reparatiei direct de la clientul dvs. nu mai trebuie sa incheiati niciun contract intre dvs, (firma A) si firma B. In acest caz, dvs. facturati catre client numai c/v reparatiei (piese, manopera, etc) efectuate in atelierul dvs. exclusiv c/v reparatiei efectuata si incasata de firma B.
2. Exista posibilitatea ca dvs. sa va angajati sa efectuati intreaga reparatie, adica inclusiv reparatia directiei. In acest caz va trebui incheiat un contract de prestari de servicii intre dvs. si firma B, in care veti prevede lucrarie ce vor fi efectuate de catre aceasta (reparatia directiei) si modalitatea de plata. Plata c/v reparatiei catre firma B o faceti dvs. urmand sa incasati de la inclient c/v intregii reparatii adica inclusiv repararea directiei + un anumit procent (5, %, 10 %)care sa va asigure o oarecare profitabilitate,
Internetul este plin de modele de contracte de prestari servicii. Cautati un model de contract de prestari servicii din domeniul reparatiilor auto pe ca-l adaptati la situatia concreta.
Cu stima!

Scrie răspuns