Dezmenbrare imobil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedelcum846
Mesaje: 26
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:00 am

Dezmenbrare imobil

#1 Mesaj de nedelcum846 »

Am urmatoarea situatie, pentru care nu reusesc sa gasesc ceva informatii necesare.
Societatea detine un imobil, aport la capitalul social compus din mai multe apartamente. In actul de majorare a capitalului aceste apartamente nu erau defalcate. Este o singura valoare a intregului imobil. Si asa l-am inregistrat. Acum vine si face dezmembrarea si vinde doua apartamente. El vinde, iar eu ma blochez ca nu stiu cum sa fac !!! Ma poate salva cineva din marea mea incurcatura? Si eventual unde pot citi mai multe despre aceasta situatie. Multumesc mult !

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dezmenbrare imobil

#2 Mesaj de pomparaus »

Ca sa afli valoarea ap.este simplu : valoarea imobilului : nr.ap., dar el practic isi diminueaza capitalul social din moment ce imobilul este aport capital social, nu?!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dezmenbrare imobil

#3 Mesaj de tomac »

De ce își diminuează capitalul social?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nedelcum846
Mesaje: 26
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:00 am

Re: Dezmenbrare imobil

#4 Mesaj de nedelcum846 »

Nu isi diminueaza capitalul social, iar valoarea fiecarui apartament pe care il vinde o am stabilita de evaluator. Problema mea este alta. Am inregistrat in evidente imobilul la valoarea initiala. Acest imobil trebuie impartit in patru apartamente. Din cele patru, vinde deocamdata doua, urmand sa le vanda si pe celelalte. Cum fac inregistrarile contabile?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dezmenbrare imobil

#5 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, cel mai corect ar trebui sa determini ponderea valoarii fiecarui apartament in valoarea totala a imobilului. Calculul il efectuezi la valorile actuale. Iar pe baza raportului, descarci din evidenta contabila valoarea apartamentelor vandute.
Eugen Pintea

Scrie răspuns