bonuri de combustibil in D394

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

bonuri de combustibil in D394

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

1.Cand introduc un bon fiscal de combustibil in programul SagaC, la Operatii-Intrari-Tip (aici ce aleg? C-Bon de casa cu cod fiscal sau M-Factura simpilficata?)
2.Din pacate acum mi-am dat seama ca trebuie ales ceva...la Tip,pentru ca pana in prezent nu am ales nimic, si am observat ca in D394 apar bonurile de Combustibil de la Petrom,Lukoil etc. ca facturi....Ce pot sa fac?
3.In total valoric corsepunde D394 cu D300,dar am erori privind inregistrarea acestori bonuri....Pot sa primesc amenda?
4.Cum rectific lunile anterioare??
5.Aceste bonuri de combustibil in D394 ar trebui sa apara corect la
I.Alte Informatii 1.5 Achizitii de bunuri si servicii pentru care s-au primit bonuri fiscale careindeplinesc conditiile unei facturi simplificate si care au inscris codul de inregistrarein scopuri de TVA al beneficiarului?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de combustibil in D394

#2 Mesaj de balazse »

1. Daca pe bonul fiscal apare CIF-ul clientului (al tau) atunci alegi "C", in caz contrar alegi "B".
4. Daca doresti sa corectezi o perioada precedenta, depui din nou declaratia ca si initial.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: bonuri de combustibil in D394

#3 Mesaj de imrehl »

Apare pe bon fiscal CIF-ul meu.
Daca depun declaratia pe o perioada precedenta din nou va aparea ca declaratie initiala si iau amenda, sau mai bine las asa ca este vorba despre mai multe luni....???
Aceste bonuri de combustibil in D394 ar trebui sa apara corect la I.Alte Informatii 1.5 Achizitii de bunuri si servicii pentru care s-au primit bonuri fiscale careindeplinesc conditiile unei facturi simplificate si care au inscris codul de inregistrarein scopuri de TVA al beneficiarului?

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: bonuri de combustibil in D394

#4 Mesaj de imrehl »

Este vorba de corectarea unor date deja declarate in D394 pentru perioada ian-iulie 2018, adica trebuie sa corectez aceste bonuri de combustibl la declaratie ca sa apara la (Alte Informatii 1.5 Achizitii de bunuri si servicii pentru care s-au primit bonuri fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate si care au inscris codul de inregistrarein scopuri de TVA al beneficiarului) in loc de A-Achizitii la facturi...
1.Fiecare D394 pentru lunile ianuarie-iulie 2018 le corectez si redepun?
2.Se da amenda pentru asa ceva ca ulterior am observat si acum in luna septembrie retrimit corect aceste declaratii?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de combustibil in D394

#5 Mesaj de balazse »

1. Daca doresti sa corectezi, atunci da.
2. Daca ai corectat ce ai gresit, de ce sa mai fi si amendat?

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: bonuri de combustibil in D394

#6 Mesaj de imrehl »

Va multumesc pentru raspuns!
O zi minunata va doresc tuturor!

Scrie răspuns