Eroare A4200

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Eroare A4200

#1 Mesaj de brezovand3 »

Buna ziua!

Am si eu o problema, daca a mai patit cineva si stie sa ma ajute, incerc sa depun o declaratie A4200 si cand sa validez imi da urmatoarea eroare :

E: validari globale
eroare atribut: cif: CUI invalid (':')


De la finante nu au stiut sa ma ajute....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare A4200

#2 Mesaj de tomac »

Luați legătura cu cei de la care aveți casa de marcat: fie nu are procedură corectă de export, fie e nevoie de actualizarea firmware-ului casei, fie au programat eronat codul fiscal.
Luați un Z sau un bon emis de casă. Dacă la codul dvs fiscal apare RO urmat de semnul două puncte : și apoi de cifrele care compun codul dvs fiscal înseamnă că l-au programat aiurea.
După corectare refaceți exportul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Eroare A4200

#3 Mesaj de brezovand3 »

Cred ca asta e problema pana la urma.. Pe bonurile emise din casa de marcat apare inainte de cui ":" ... Am trimis un mail la cei cu casa de marcat sa vedem cum solutionam problema , dar vad ca pana acum nu am primit nici un raspuns.. Oare problema s-ar putea solutiona telefonic , fara interventia lor directa? Sau nu am atat noroc? :lol:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare A4200

#4 Mesaj de tomac »

Asta tot cei cu care aveți contract de service pentru casa de marcat ar trebui să vă spună, dar eu nu vă recomand să faceți asta dvs. V-aș recomanda să le dați un mail scris legat de problemă și să cereți să vă confirme în scris că l-au primit și apoi să insistați ca ei să corecteze problema.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns