cod de bare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
albescum11
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 28, 2012 2:05 pm

cod de bare

#1 Mesaj de albescum11 »

Buna ziua ,
folosesc o licenta Saga C. Intentia mea este sa achizitionez un scaner- cititor cod de bare, pentru un magazin de produse naturiste (farmacie naturista). Vreau sa stiu daca cu ajutorul scanerului, legat la un calculator pe care exista instalat Saga se poate face receptia marfii si ulterior vanzarea, tinanduse in acest fel si evidenta exacta si pe prosuse a stocului de marfa. Trebuie Saga stocuri? Multumesc!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cod de bare

#2 Mesaj de tomac »

Da, se poate utiliza scaner de cod de bare atât la recepție cât și la vânzare.
Întrebarea: "trebuie SAGA stocuri" venită după întrebarea "se poate face receptia marfii si ulterior vanzarea, tinanduse in acest fel si evidenta exacta si pe prosuse a stocului de marfa", este redundantă. Evident că pentru a ține o evidență exactă, pe produse, adică o evidență cantitativ-valorică a stocurilor, cu ajutorul codurilor de bare este necesară și partea de stocuri. Fără acea parte nu se pot utiliza codurile de bare pentru că evidența ar fi una global-valorică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Re: anaf si contributiile salariale

#3 Mesaj de albue415 »

Am trimis contributiile salariale pe un ordin de plata fara cod de bare prin cec bank.În extras de cont apare ca transfer ul sa realizat catre bugete, banii nu sau returnat inapoi in cont. E vreo problema? Nu am primit nicio notificare pana acum de la anaf. Sa nu fie nici o prolema,mai ales ca ordinele de plata vor merge la Afir pentru decontare. Va rog mult ajutati-ma !!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cod de bare

#4 Mesaj de tomac »

Nu e nici o problemă dacă vi s-au decontat sumele și nu s-au restituit.
Și nici nu ar avea de ce. Acel cod de bare de fapt e util numai pentru a se scana și a nu se opera manual ordinul respectiv. Dar unii le fac prin Internet Banking și acolo de unde cod de bare :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Re: cod de bare

#5 Mesaj de albue415 »

Multumesc mult pentru raspuns!!! Chiar n-am dormit de cateva nopti!!!☺

Scrie răspuns