depasire plafon tva incasare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

depasire plafon tva incasare

#1 Mesaj de ripanua »

buna ziua,
sunt firma platitoare de tva lunar, tva incasare.
in luna noiembrie am depasit plafonul cifrei de afaceri de 2 250 000 lei si nu mi-am dat seama, acum am realizat.

ce pot face acum?
pot depune 010 acum, sa devin cu tva la facturare, incepand cu 01.01.2019 sau astept sa ma radieze din oficiu de la tva incasare?
ce note contabile am de facut?

multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: depasire plafon tva incasare

#2 Mesaj de pomparaus »

Cine sa te radieze din oficiu de la tva la incasare, crezi ca ei viseaza ca tu ai depasit plafonul de 2.250.000 lei si trebuie sa depui declaratia de mentiuni cu iesirea din sistemul cu tva la incasare?

ripanua
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 19, 2017 6:31 pm

Re: depasire plafon tva incasare

#3 Mesaj de ripanua »

asa am citit in codul fiscal.DECIZIE
de radiere, din oficiu, din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare

Către: Denumirea/Numele și prenumele . . . . . . . . . .
Domiciliul fiscal:
Localitatea . . . . . . . . . ., str. . . . . . . . . . . nr. . . . . . . . . . ., bl. . . . . . . . . . ., ap. . . . . . . . . . . et. . . . . . . . . . ., județul/sectorul . . . . . . . . . .
Codul de identificare fiscală . . . . . . . . . .

În baza prevederilor art. 324 alin. (14) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare (Codul fiscal), vă comunicăm că, potrivit informațiilor și documentelor existente la organul fiscal, aveați obligația să notificați organul fiscal cu privire la faptul că cifra de afaceri realizată în anul curent, calculată potrivit dispozițiilor art. 282 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal coroborat cu pct. 26 alin. (4) din titlul VII al Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1/2016, cu modificările și completările ulterioare, a depășit plafonul de 2.250.000 lei, în vederea încetării aplicării sistemului TVA la încasare aplicat.
Întrucât nu ați depus Notificarea privind încetarea aplicării sistemului TVA la încasare (formular 097), vă înștiințăm că sunteți radiat, din oficiu, din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare, începând cu prima zi a perioadei fiscale următoare comunicării prezentei decizii.
Precizăm că pentru operațiunile efectuate între data la care persoana impozabilă avea obligația de a nu mai aplica sistemul TVA la încasare și data radierii din oficiu din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare sunt aplicabile prevederile art. 324 alin. (14) din Codul fiscal.
Împotriva prezentei decizii se poate formula contestație la organul fiscal emitent, în conformitate cu dispozițiile art. 272 alin. (6) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare, în termen de 45 de zile de la data comunicării, potrivit art. 270 alin. (1) din același act normativ.

Conducătorul unității fiscale
Numele și prenumele . . . . . . . . . .
Semnătura și ștampila unității . . . . . . . . . .

Cod 14.13.02.64/r.o.
Nr. de înregistrare ca operator de date cu caracter personal . . . . . . . . . .

Scrie răspuns