Viza anuala 2019 Ceccar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Viza anuala 2019 Ceccar

#1 Mesaj de stoicac75 »

Am copletat Raportul si declaratia,am utilizat butonul Ätaseaza fisiere",unde fisierele le-am comasat Zip ca la situaiile financiare si am semnat electronic. Toate bune si frumoase! Numai ca atunci când a fost sa le transmit nu s-a putut transmitandu-mi mesajul ca fisierul e prea mare! Nu am procedat corect?
Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#2 Mesaj de balazse »

Si cand ai primit mesajul nu a aparut care este marimea maxima a fisierului?

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#3 Mesaj de stoicac75 »

Fisierul meu 3.2 MB ,admis 2.1 MB

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#4 Mesaj de balazse »

Inseamna ca trebuie sa faci cumva sa ajungi sub acea limita.
Daca ai scanat documentele color, incearca sa le scanezi alb-negru, precum ar trebui sa reduci rezolutia.
Poate daca le-ai scana in format pdf s-ar mai reduce marimea.

gheorghei642
Mesaje: 743
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Asigurati-va, la fiecare pas, ca fisierul/fisierele are/au marimea indicata de aplicatie ( scrie in clar, la fiecare pas.)
Daca marimea este mai mare, comprimati fisierul/fisierele.
Comprimarea folderelor (fisierelor), cu usurinta si sigur, urmand:
1.Găsiți fișierul sau folderul pe care doriți să-l comprimati.
2.Apăsați lung (sau faceți clic dreapta) pe fișier sau pe folder, selectați (sau indicați spre) Trimitere la, apoi selectați Folder comprimat (ZIP).
3.Se creează un nou folder arhivat cu același nume, în aceeași locație. Pentru a-l redenumi, apăsați lung (sau faceți clic dreapta) pe folder, selectați Redenumire, apoi tastați numele nou.
Se aplica la: Windows 7, Windows 8.1 si Windows 10.

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#6 Mesaj de stoicac75 »

Da. Sterg tot ,ma uit la marime si revin! Multumesc. O seara buna!

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#7 Mesaj de stoicac75 »

Am sters tot si am luat-o de la capat!
Pt.a putea semna electronic trebuie sa atasez fisiere!!!! Aici eu nu stiu care fisiere pt.ca daca fac un folder cu :poza,CI,declaratie si-l fac ZIP,mai jos la Pasul 2 pt.depunere imi scrie ca e cuprins in Raport!
Am trecut la fisiere Rportul semnat (care acum are sub 2.1 MB) si tot nu l-a luat!!!
La celelalte:poza ,CI,declaratie,extras, când le trec imi da mesajul: Fisierul incarcat nu se poate deschide in WP/content/uploads/rp2018/raport temp PAS1!!!

gyorfyi
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 05, 2012 10:07 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#8 Mesaj de gyorfyi »

stoicac75 scrie: Lun Feb 04, 2019 8:59 am Am sters tot si am luat-o de la capat!
Pt.a putea semna electronic trebuie sa atasez fisiere!!!! Aici eu nu stiu care fisiere pt.ca daca fac un folder cu :poza,CI,declaratie si-l fac ZIP,mai jos la Pasul 2 pt.depunere imi scrie ca e cuprins in Raport!
Am trecut la fisiere Rportul semnat (care acum are sub 2.1 MB) si tot nu l-a luat!!!
La celelalte:poza ,CI,declaratie,extras, când le trec imi da mesajul: Fisierul incarcat nu se poate deschide in WP/content/uploads/rp2018/raport temp PAS1!!!
Incearca sa atasezi documentele cate unul in format *.pdf. Am impresia ca pdf-ul "inteligent" creat pentru raport nu vrea sa cunoasca alta extensie. Cu atat mai putin fisiere *.zip.
Daca semnezi electronic si depui astfel, nu se mai incarca pe site fisierele separat (CI, declaratii, sit.venit, etc.), ele raman atasate la raport.
Daca semnezi olograf, ti se va cere incarcarea fiecarui document separat, este inutil sa mai fie si in atasamentul raportului. Dar Raportul nu se valideaza fara atasament :)). Eu am atasat numai CI-ul, fiind fisierul cel mai mic si a mers.
Succes!

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#9 Mesaj de stoicac75 »

Ieri am sunat la CECCAR la cei de la infor.atica si dupa ce le am spus pașii urmați,mi au comunicat că au fost probleme la program si sa incerc din nou!!!!
Am incercat si.....AM REUSIT!!!!

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#10 Mesaj de nitah »

Va rog frumos : ce trebuie sa contina anexele la raport ?

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#11 Mesaj de stoicac75 »

Conform Instructiunilor:CI,poza,declaratie capacitate ,extras registru Incasari-Plati!

iftincaiulb
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 25, 2011 12:00 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#12 Mesaj de iftincaiulb »

Incepand cu anul 2019 este obligatorie asigurarea de risc profesional pentru un cabinet individual? Daca da, sunt anumite societati agreate de CECCAR?
Si adeverinta medicala este obligatorie dupa 4 ani?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#13 Mesaj de tomac »

Eu am făcut asigurare în fiecare an. Nu există agreate de CECCAR. Orice poliță care asigură riscul profesional este ok. Eu am de câțiva ani la Group Ama pentru că mi-a convenit prețul. Dar am și franciză de 5%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#14 Mesaj de ioni459 »

Si adeverinta medicala este obligatorie dupa 4 ani?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Viza anuala 2019 Ceccar

#15 Mesaj de tomac »

Nu știu. Cred că da. Eu am pus anul trecut una. Anul ăsta nu. Și mi s-a validat raportul fără probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns