cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paunescug870
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 23, 2019 12:31 pm

cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#1 Mesaj de paunescug870 »

Buna ziua
Sunt utilizator nou al programului SagaC. Am introdus o firma mai veche in program incepand cu luna ianuarie 2019. Am introdus datele societatii, soldurile din balanta pe decembrie, am inceput sa introduc furnizorii, facturile acestora si chitantele. Pentru facturile din ianuarie care au chitanta de plata tot in ianuarie este OK, dar, am o chitanta din ianuarie cu care se plateste o factura din luna decembrie (acea factura nu este introdusa in aplicatie pentru ca eu am inceput sa introduc date in luna ianuarie - furnizorul respectiv vinde cu plata in termen de 30 zile). Cum pot introduce acea chitanta de plata?
Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#2 Mesaj de pomparaus »

Contul 401 si 411 la preluare balanta decembrie 2018 trebuie defalcat pe furnizori/clienti cu fiecare factura in parte neachitata/neancasata.
Cum ai preluat soldul la furnizori?

paunescug870
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 23, 2019 12:31 pm

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#3 Mesaj de paunescug870 »

am preluat doar 401 sintetic; nu am creat si analitice

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#4 Mesaj de pomparaus »

Ai gresit. Deci tu acum ai sold creditor in 401.
Ia valoarea aferenta chitantei si faci NC 401=5311 scrii la explicatii cine e furnizorul, fara sa creezi repartitor.

paunescug870
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 23, 2019 12:31 pm

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#5 Mesaj de paunescug870 »

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#6 Mesaj de balazse »

Pentru PaunescuG870
In mod normal facturile de la furnizori/clienti in sold trebuia sa le introduci in program, utilizand meniul "intrari"/"iesiri" (acum decizi tu, daca global sau pe fiecare factura), dupa care mergi la "preluare date contabile" si introduci pe fiecare analitic, soldul corect.

Din pacate nu sunt de acord cu optiunea facuta de PomparauS, dar daca se doreste sa se utilizeze un singur partener (un fel de sintetic), atunci creezi un furnizor si client cu denumire "SOLD 2018", si procedezi asa cum am mentionat mai sus.

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#7 Mesaj de pomparaus »

De ce nu esti de acord "Balazse" cu mine, mai are alta varianta acum , eu inteleg ca el deja a lucrat ianuarie?!
Ce sa faca, sa stearga tot ce a lucrat in ianuarie, pentru a prelua furnizorii si clientii pe facturi?
I-am zis ca a gresit.
Dar, e bine ca veniti si voi cu alte idei.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#8 Mesaj de balazse »

Nu mi se pare normal sa se lucreze pe sintetic 401. Daca neaparat doresti poti sa iti creezi un 401.99999 si inregistrezile pe acest cont le faci prin articole contabile.
Referitor la intrebare am mentionat mai sus care sunt posibilitatile de a lucra fara sintetic 401.

ciubotariuf
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 12, 2019 5:34 pm

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#9 Mesaj de ciubotariuf »

Am inceput la fel si eu cu introducere chitante pentru facturi din anul 2018.Am introdus fara a bifa ca si achitat,salvare.
acelea care erau sin ianuarie le-am incasat total sau partial.Primele sunt in rosu.
am ajutat pe cinevacu aceste inregistrari si mi-a spus ca au fost preluate soldurile.Dar unii clienti au sold cu minus.
Cum este cel mai corect sa fie preluat acum,ca sa se regleze.
Si va rog sa-mi spuneti unde in saga se poate seta pentru a-si factura din stoc 0,la nevoie si apoi sa inregistreze receptii de marfa?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum introduc o chitanta dintr-o luna anterioara in program nou

#10 Mesaj de balazse »

Asociezi ulterior platile cu facturile direct din casa/banca, sau de la "situatie furnizori".
Daca vrei sa ai o evidenta cantitati-valorica si sa ai un stoc de marfa, atunci nu poti, doar daca creezi un tip de articol "nestocat", dar pana la urma ii acelasi lucru de parca ai lucra pe nedefinit.
Totusi cum vrei sa vinzi ceva ce nu ai?

Scrie răspuns