Export-import xml

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stefanm401
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 12, 2017 11:22 am

Export-import xml

#1 Mesaj de stefanm401 »

Buna seara,

Detin un magazin on-line cu vanzari de jucarii si alte produse. Site-ul este facut de o companie care se ocupa cu acest lucru, fac magazine on-line. Firma Gomag(cea care a facut site-ul) mi-a pus la dispozitie un soft de facturare automat direct din site. Pe factura am de obicei 2 campuri: produsul comandat de client si Taxa de transport. Tot firma Gomag mi-a pus la dispozitie contracost un modul de export comenzi/facturi dedicat programului saga, numai ca atunci cand import fisierul .xml nu imi intra pe 2 conturi de contabilitate diferite, ci pe unul singur ceea ce nu este corect conform contabilului.
Am luat legatura cu cei de Gomag pe aceasta speta insa ei mi-au spus sa iau legatura cu Saga, sa le prezint situatia si sa-mi transmita ce este de facut iar eu sa le transmit lor mai departe ca sa poata modifica/implementa.
Exista cineva care s-a lovit de aceasta situatie pana acum si poate sa ma indrume?

Va multumesc,
O seara frumoasa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Export-import xml

#2 Mesaj de tomac »

Definiți un articol cu această taxă. La care să-i atașați contul dorit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanm401
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 12, 2017 11:22 am

Re: Export-import xml

#3 Mesaj de stefanm401 »

Va multumesc pentru raspuns dar cred ca sunt destul de ,,crud,, in d-ale saga-ului ca sa inteleg ce ati vrut sa spuneti. Creez un articol(produs in site) sau in saga? ca automat saga sa il recunoasca drept contul de conta respectiv?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Export-import xml

#4 Mesaj de tomac »

De pe site acea poziție trebuie să ajungă pe acel cod de articol definit în SAGA.
Spre exemplu: am în SAGA produsul 1 cu cod 0001 când îl vând pe site, în ieșiri îmi vine pe articolul cu cod 0001 chiar dacă codul de pe site este ABCD. La fel și la transport.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns