D100

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
faura135
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:11 pm

D100

#1 Mesaj de faura135 »

Buna ziua!
Va rog ma ajutati cu generarea unei D100 din programul SAGA? Care sunt pasii? Am o persoana cu coventie civila pentru care trebuie sa depun aceasta declaratie.
Inca o intrebare pentru persoana cu conventie civila trebuie si D205? Care este termenul de depunere si cum pot genera din SAGA?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25949
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D100

#2 Mesaj de tomac »

Creați persoana respectivă ca furnizor în ecranul furnizori.
La denumire puneți numele complet, la cod fiscal puneți CNP-ul. Apăsați butonul detalii și la "Tip Impozit" selectați - "Contract civil". Salvați.
Operați o intrare pe tip "R - Contracte" de la furnizorul respectiv. În detalii treceți la explicații denumirea serviciului prestat, la TVA puneți zero, la cantitate 1 și la total puneți valoarea brută a sumei pe care o achitați. Salvați și validați. Se va calcula și reține, automat, impozitul. Acesta va apărea și în D100 dacă veți intra la Operații - Închidere lună, selectați luna pentru care ați operat plata și apăsați "Actualizare date". În D205 se vor prelua automat dacă persoanele ce realizează venituri din alte surse vor trebui să apară nominal în D205 și dacă veți opera datele așa cum v-am arătat aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

faura135
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:11 pm

Re: D100

#3 Mesaj de faura135 »

Iti multumesc mult, am reusit sa trimit declaratia!

Scrie răspuns