Plata facturii altei societati

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pustaie557
Mesaje: 198
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Plata facturii altei societati

#1 Mesaj de pustaie557 »

Buna ziua,
Societatea X achita factura pentru societatea Y .Cineva poate sa ma ajute cu monografii contabile pt.ambele societati?

Va multumesc anticipat
pustaie

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturii altei societati

#2 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate.
De ce a platit firma X asa ceva? Nu a gasit alta solutie de rezolvare a problemei?

pustaie557
Mesaje: 198
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: Plata facturii altei societati

#3 Mesaj de pustaie557 »

Firma Y ,in acel moment nu a avut posibilitati financiare si, firma X a achitat cu cardul ei.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plata facturii altei societati

#4 Mesaj de pomparaus »

Exista cazuri cand tu antreprenorul unei lucrari cu termen de predare scurt, esti nevoit sa iei in subantrepriza alte firme si te trezesti ca una dintre ele (care are furnizorii ei) iti zice ca nu poate sa plateasca un furnizor, care nu ii mai livreaza nimic pana nu face plata. Si aici incepe hora intre firme. Decizi (esti nevoit) sa platesti tu acel furnizor pt.ca trebuie sa predai lucrarea la termen pentru a nu plati penalitati conform contract.
Eu societatea X cand platesc Furnizorul in numele Y(subantreprenoarea mea) cf.fc.emise de Furnizor catre Y fac NC 461=5121, dar facturez aceasta valoare soc.Y (fara tva) , pe care scriu "Factura de decontare: refacturare fc.nr.../...emisa de..." si ii atasez factura furnizorului achitat de mine in numele soc.Y (facturarea este optionala, dar eu asa procedez, am o evidenta clara a clientului Y neancasat si daca se ajunge la un litigiu domnii judecatori cer facturi): 4111=462. Cand primesc banii de la soc.Y : 5121=4111 si 462=461.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata facturii altei societati

#5 Mesaj de balazse »


Scrie răspuns