provizion pentru riscuri si cheltuieli

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pasolt
Mesaje: 49
Membru din: Mar Iul 23, 2013 2:05 pm

provizion pentru riscuri si cheltuieli

#1 Mesaj de pasolt »

buna ziua
am rugamintea daca ma poate ajuta cineva
am pe societate un proiect pe fonduri europene pentru niste echipamente mai exact
masini cu comanda numerica
proiectul este pe 3 ani
am obligatia de a mentine un numar de 15 salariati pe toate perioada implementarii
inca nu am un contract pentru aceasta activitate ,
problema e ca lunar
facptul ca am cheltuieli cu salariatii, am o concesiune pe un spatiu, cheltuieli cu amorticarea echipamentelor
pentru aceasta activitate pentru care nu inreg inca venituri aceste cheltuieli imi genereaza pierderi
nu stiu cand vom inregistra venituri pe acesta activitate, societatea avand venituri mai mici din comert si
prestari servicii apa canal
intrebare:
- pot contitui provizion de risc pentru aceste cheltuieli?
- care este monografia contabila corecta?
- sau le pot face producite neterminata?
multumesc frumos

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: provizion pentru riscuri si cheltuieli

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu nu prea inteleg povestea ta : aceste echipamente le executi tu in regie proprie cu bani din fonduri europene ca sa te legi de productie, sau le cumperi gata executate? Legat de constituire provizion pentru cheltuieli, stii foarte bine in ce conditii e recunoscut un provizion , iar constituirea lui este tot o cheltuiala.

pasolt
Mesaje: 49
Membru din: Mar Iul 23, 2013 2:05 pm

Re: provizion pentru riscuri si cheltuieli

#3 Mesaj de pasolt »

echipamentele sunt mai exact niste stunguri masini cu comanda numerica cu care se pot face diverse piese metalice
legat de cheltuielile lunare de care am vorbit am inteles ca varianta cu provizionul nu ma ajuta dar ce fac ca lunar
cjheltuielile cu salariile salariatilor pe care am obligatia sa ii tin 3 ani si amortizarea acestoe echipamente imi genereaza pierdere
ori eu trebuie sa am profit acesti 3 ani nu am voie pierdere
multumesc foarte mult

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: provizion pentru riscuri si cheltuieli

#4 Mesaj de pomparaus »

Pai, dai drumul la productie: executi piese metalice pe care le vinzi si obtii venituri, nu?! Referitor la numarul de salariati din ce am citit eu legat de fondurile europene, stiu ca prin 2015 impuneau un numar mediu de 3 salariati (acum Start-up-urile 4 salariati). Probabil ca tu, pentru a obtine punctaj mare in obtinerea fondurilor, ai completat in documentatie ca infiintezi 15 locuri de munca.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: provizion pentru riscuri si cheltuieli

#5 Mesaj de ovidiuo »

Treaba asta cu indeplinitul indicatorilor asumati prin proiect nu prea te priveste ! Patronul si-a asumat ca o sa tina 15 locuri de munca 3 ani si o sa scoata firma pe profit .. e treaba lui ! Nu stai tu acum sa faci din pix artificii sa scoti firma pe profit ! Dupa cum zici, viitorul se arata sumbru pt. patronul tau .. o sa cam dea banutii inapoi pentru ca nu pare in stare de a duce business-ul pana la capat !

pasolt
Mesaje: 49
Membru din: Mar Iul 23, 2013 2:05 pm

Re: provizion pentru riscuri si cheltuieli

#6 Mesaj de pasolt »

Nu sunt pe start up,varianta cu dat drumul la prodictie e super numai ca nu am semnat inca un contract pentru ca e mai greu in conditiile actuale probabil o solutie exista sa nu merg pe pierdere datorita costurilor de care am vorbit legat de nr de salariati am avut 9 cand am depus cererea de finantare si am trecut ca mai creez inca 6 pe care sa le si mentin pe perikada implementarii daca ma poate ajuta cineva si cu provizioanul ptr riscuri si cheltuieli nu stapanesc foarte bine asta ma mai documentez multumesc tuturor

Scrie răspuns