FERMA PRODUCTIE SI VANZARE OUA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
davidf331
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 22, 2016 12:30 pm

FERMA PRODUCTIE SI VANZARE OUA

#1 Mesaj de davidf331 »

O soc are ca ob de activ ferma de credtere pasari pentru oua. Se achizitioneaza 10000 capete cu 20lei/buc. In cursul lunii inregistreaza cheltuieli cu furajele, 10000 lei, salarii 6000 si amortizare utilaje 4000 lei.
Se produc 100.000 oua, care se vand cu 0.4 lei/buc. Aceste gaini outoare isi pierd valoarea dupa 70 saptamani, ele trebuiesc vandute gen rebut, la pretul de 2 lei/buc.
1. Cum inregistrez gainile, in 217 sau 361?
2. cum inregistrez productia de oua? La ce cost, cum se calculeaza?
3. Avand in vedere devalorizarea gainilor in timp, trebuie inregistrata amortizare ? CUm se procedeaza, valoarea lor de intrare impart liniar la 70 saptamani? Care este nota contabila pentru acesta operatiune?

Daca ma puteti ajuta si cu baza legala sau ceva concret, specific acestei activitati.

multumesc !

bejanl594
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 02, 2018 9:59 am

Re: FERMA PRODUCTIE SI VANZARE OUA

#2 Mesaj de bejanl594 »

1. 217 ... gainile le-ati luat pt "produs" oua, nu pentru crestere si vanzare.
2. La cost prestabilit
3. Nu as recomanda amortizare. Avand in vedere ca sunt 10.000 capete fiecare la 20 lei / buc; nu le puteti trata ca pe un singur bun de valoare a 10.000 x 20 lei. Parera mea e sa le dati pe cheltuieli pe masura ce le scoateti din gestiune (moarte, vanzare, lipsa la inventar)

davidf827
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: FERMA PRODUCTIE SI VANZARE OUA

#3 Mesaj de davidf827 »

Asa este, au fost achiziționate pentru producția de oua.
Doar ca, după cele 70 săptămâni, cand le vor vinde cu 2 lei/buc, automat voi avea in conta pierdere mare. De aceea, administratorul consideră ca eu trebuie sa i le amortizez in timp.
Insa, nu știu daca e ok si nici cum aș face asta,tehnic vorbind.
O variantă ar fi sa inregistrez periodic un provizion...e corect asa?

Scrie răspuns