Achizitii servicii intracomunitare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#16 Mesaj de berard »

%buna ziua. Revin cu urmatoarea situatie :
Un SRL neplatitor de TVA cu cod special de TVA pentru tranzactii intracomunitare( sub plafonul de 10.000.-} cumpara matfa din UE ( facture fara TVA)deoarece a comunicat codul de TVA special, Marfa este depozitata la AMAZON care vinde Marfa in UE ,intocmeste factura in numele firmei noastre(care a cumparat Marfa din UE.} Deci firma noastra cumpara Marfa din Bulgaria,marfa ajunge in depozitele AMAZON care intocmeste facturi de vanzare in numele firmei noastre(Romania).Facturile de vanzare le inregistrez la iesiri fiind vanzari din marfa cumparata de noi.intrebarea este : Firma noastra din Romania declara TVA de plata cota 19% prin decontul 301.?
Locul de depozitare al marfii este la AMAZON in Anglia, dar este Marfa noastra.Asa cum si vanzarea o face in numele nostru.Mentionez ca este prima situatie de acest fel si avem multe necunoscute.Administratorul acestei firme spune ca I se va cere TVA de plata Nu inteleg dece?.Va rog frumos ajutati-ne in aceasta situatie.Multumesc.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#17 Mesaj de berard »

Nu are sediu permanent in Anglia.Marfa cumparata de din UE (ex.Bulgaria) se depoziteaza la Amazon(Anglia).Amazon emite facturi catre personae fizice in numele firmei care a cumparat Marfa din Bulgaria.Plateste sa nu TVA pentru achizitii intracomunytare>Declara prin 301? Urmeaza sa completeze o declarative care cuprinde achizitiile si vanzariile (declaratie pe care inca nu am vazut-o) si automat face un calcul care probabil este diferenta intre tva achizitii si TVA vanzari.Trimite declaratia catre Amazon. Deci cu declaratia 301 declara achizitiile intracomunitare cu TVA de plata catre Statul roman ,iar pentru livrari pe baza declaratiei trimise catre Amazon.Este correct asa? Multumesc

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#18 Mesaj de berard »

Nu are sediu permanent.Are cod de TVA de Anglia.Marfa este depozitata la Amazon in Anglia care factureaza catre personae fizice in UE,
Pentru achizitiile din UE (ex.Bulgaria) vine facture fara TVA catre firma din Romania.
Voi depune dclaratie 301 pentru achizitii intracomunitare cu TVA de plata?
Pentru livrarile in UE facturi emise de Amazon in numele Firmei din Romania) se va intocmi o declaratie cu TVA din achizitii si TVA din vanzari care se va trimite catre AMAZON,urmand ca diferenta de TVA sa fie de plata sau de recuperat?Astept o parere.Multumesc

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#19 Mesaj de berard »

Am scris de doua ori.Scuze

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#20 Mesaj de berard »

Multumesc pentru raspuns.Da a depus declarative de TVA in Anglia.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#21 Mesaj de berard »

Am cod special de tva pentru tranzactii sub 10 000 Euro .
Achizitiile din UE si sunt facturate fara TVA , depun 301.? si 390? pentru plata TVA 19%?
Pentru achizitiile din Anglia unde am cod special pentru Anglia nu depun declaratie,.Depune Anglia declaratia de TVA.
Ce inregistrez cu taxare inversa?Va rog mult ajutati-ma in aceasta situatie care este neclara pentru mine.Multumesc

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#22 Mesaj de berard »

Nu depun 301 pentru marfurile din Anglia.Dar pentru Marfa achizitionata din UE , intrata fizic in Romania si vanduta in Romania.nu se depune 301?
Marfa vanduta in UE este facturata clientilor personae fizice si juridice din UE.
Marfa vanduta clientilor din Romania este facturata de firma din Romania.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#23 Mesaj de tomac »

Nu datorați TVA pentru marfa vândută dacă sunteți neplătitor de TVA. Codul special este exclusiv pentru AIC de bunuri și de servicii. Pentru AIC de bunuri și servicii ați datora TVA, dar livrările sunt scutite în cazul dvs. Dacă ajungeți la plafon și deveniți obligat la înregistrarea în scopuri de TVA atunci veți emite facturi cu TVA către persoane fizice.
Nu înregistrați nimic cu taxare inversă în acest caz. AIC înseamnă să transportați și să introduceți în România bunuri cumpărate dintr-un alt stat membru al UE. Dacă bunurile se livrează în Anglia și aveți deja cod de TVA de Anglia, atunci în RO nu aveți de ce să declarați acele achiziții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iliescur851
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 24, 2010 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#24 Mesaj de iliescur851 »

Buna ziua,va rog sa ma lamuriti si pe mine daca inregistrez corect urmatoarele:
1.Lunar primim din Germania o factura cu tva 19% pt un abonament la un program de piese auto.Eu aplic tva la incasare si o declar ca serviciu in decl.390.Este corect?
2.Am o factura de piese auto de la o firma din Bulgaria,platitoare de tva,dar pe factura primita de la ei scrie cantitatea,baza,zero la tva ,dar la totalul facturii este baza plus tva ul de 20% cat au ei.Este corect?Aplic taxare inversa,dar practic eu le -am platit marfa cu tva.Cum asa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#25 Mesaj de tomac »

1. Da
2. Dacă este AIC nu este corect. E necesar să discutați cu ei să vă lămuriți de ce vă facturează cu TVA. În mod normal dacă vă facturează cu TVA ei nu consideră că efectuează o livrare intracomunitară și atunci nici eu, beneficiar, nu realizez o achiziție intracomunitară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iliescur851
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 24, 2010 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#26 Mesaj de iliescur851 »

Va multumesc frumos pt ajutor.

suteum417
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 19, 2018 4:52 pm

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#27 Mesaj de suteum417 »

Buna ziua,
va rog daca sunteti amabili sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am achizitionat prin intermediul EMAG, saltele. Factura primita este de la o firma din Bulgaria. Factura este scrisa in limba romana. Pretul de achizitie cu tva este in lei.Plata am facut-o on line.
Va rog sa imi spuneti cum inregistrez aceasta factura.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#28 Mesaj de tomac »

Ca factură normală. Probabil are cod de TVA de România. Verificați codurile de TVA din factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suteum417
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 19, 2018 4:52 pm

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#29 Mesaj de suteum417 »

Multumesc, aveti dreptate.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#30 Mesaj de berard »

Am doua facturi emise de AMAZON, Prestari servicii,Pe o factura este mentionat cod de TVA special obtinut de firma noastra(ca neplatitor de TVA) si a doua factura cu COD de TVA GB(obtinut pentru Anglia).Pentru care depun decont 301 si 390?
Care facture inregistrez cu taxare inversa?.Va rog mult clarificati-mi aceasra situatie.Multumesc.

Scrie răspuns