Venituri din comisioane

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Venituri din comisioane

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Firma X are ctr cu firma Y pt livrari comenzi .
Firma X primeste banii dupa livrari iar angajatorul plateste la randul lui soferii cu un comision din vanzari 6%.
Cum ma inregistrez cu aceste comisioane ? eu m am gandit sa trec pe alte venituri si sa platesc contributiile insa acesti salariati au ctr de 2 ore si m-am gandit ca aceste venituri sa le calculez la 2 ore dar diferenta nu stiu cum sa o inregistrez.
Dvs cum vedeti aceasta probl.

Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Venituri din comisioane

#2 Mesaj de balazse »

Daca firma X are contract cu firma Y pentru livrari, atunci firma X va platii pe baza facturii emise catre firma Y.
Firma Y, daca doreste sa ofere un plus angajatiilor (soferi), atunci acele sume le treci pe "alte venituri".

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Venituri din comisioane

#3 Mesaj de serbanv59 »

deci practic eu platesc contributii pt aceste comisioane ,am inteles bine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Venituri din comisioane

#4 Mesaj de balazse »

Acum discutam din privinta firmei Y? Daca da, atunci este normal sa platesti, nu?

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Venituri din comisioane

#5 Mesaj de serbanv59 »

nu a ti citit ce am scris .

firma X are ctr cu firma Y (firma Y ne da comenzi pt anumite livrari ) soferii firmei X distribuie aceste comenzi.
Firma Y plateste un comision din vanzari firmei X iar patronul le vireaza soferilor 6% din acest comision.
Din punctul meu de vedere este un venit extra si vreau sa stiu cum trebuie sa l inregistrez.
m am tot interesat si parerrile sunt impartite si anume,unii spun ca se trec pe stat ,altii ca nu.
Daca se trec pe stat eu trebuie sa trec tot comisionul?m i se pare f mult sa platesc la stat .

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Venituri din comisioane

#6 Mesaj de pomparaus »

"Din punctul meu de vedere este un venit extra" - eu de venituri extra pe care le dau salariatilor fara sa retin la sursa si sa platesc contributiile aferente acestor venituri nu am auzit.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Venituri din comisioane

#7 Mesaj de serbanv59 »

daca eu ii platesc pe card 6% din comision sa zicem 3000lei acestia ii consider ca fiind brut ?adica calculez brutul si ii trec pe stat la alte venituri?
s-au din 3000 lei platesc imp pe venit 16% ?

s-au cum?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Venituri din comisioane

#8 Mesaj de balazse »

Pentru SerbanV59
Din cele postate atat am inteles, scuze, dar cum ai postat ii greu de inteles esenta.

Deci, am clarificat ca X este furnizorul de servicii pentru cleintul Y.
Angajatii firmei X faca livrarile, iar tu vrei sa le platesti o anumita suma de bani ca si bonus.
Acea suma poate fi oricat de extra si atunci discutam despre venituri salariale, o data ce angajatorul ii plateste.
In acest caz se platesc toate contributiile. De altfel, nu mai exista impozit pe venit de 16%.
Cand il treci la "alte venituri" (sau poti crea un nou tip), atunci le vei trece la "net" si nu la brut.
Ca ai dorii tu sa nu platesti taxe, asta este. O alta posibilitate este ca fiecare sofer isi face firma separat si factureaza serviciile, si atunci se descurca cum doresc.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Venituri din comisioane

#9 Mesaj de serbanv59 »

deci voi trece la alte venituri si clar platesc obligatiile de plata iar suma de pe extras pe care o platesc eu de fapt este netul si trebuie sa transform in brut adica daca iau 3000 lei net ..brutul va fi 5128

am inteles bine BALAZSE?

Multumesc din suflet

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Venituri din comisioane

#10 Mesaj de balazse »

Exact. Trebuie explicat acest lucru si angajatorului, ca nu este doar asa ca ii ofer simplu x%. Pentru sumele oferite se platesc taxe.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Venituri din comisioane

#11 Mesaj de serbanv59 »

multumesc

Scrie răspuns