EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
givant
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 05, 2015 11:01 am

EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#1 Mesaj de givant »

Buna ziua,
Am un concediu medical cod 07 carantina, cod diagnostic 994 si imi apare aceasta eroare pe recipisa de la d112:
"eroare regula: S101.1: daca D_9 = '05' sau '07' atunci D_12 ('lipsa') trebuie sa aiba o valoare din nomenclatorul de boli infecto-contagioase"
Oare ar mai trebui sa scrie medicul pe concediul medical un cod de boala infeto-contagioasa?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#2 Mesaj de tomac »

Când ați depus? Că la depunerea de către mine acum câteva zile nu dădea această eroare.
Dacă ați depus azi după ora 13 când au actualizat pdf-ul e posibil să-l ceară. Codul de diagnostic e corect.
La mine nu e completat codul de boală infecto-contagioasă. Nici pe certificat și nici în program. Acesta este înscris în partea superioară a certificatului medical sub codul de urgență.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

givant
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 05, 2015 11:01 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#3 Mesaj de givant »

Astazi la ora 14 am vrut sa depun declaratia. Se pare ca mai trebuie sa astept pana luni, poate o sa mai apara actualizare sau cel putin sa stiu ce cod de boala infecto-contagioasa trebuie scris. Am intrebat si medicul de familie de unde am primit certificatul si a spus ca pana acum nu a avut de trecut un cod la boala infecto-contagioasa pentru acest tip de concediu medical.

munteanul503
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 15, 2016 11:58 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#4 Mesaj de munteanul503 »

codul este 37

givant
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 05, 2015 11:01 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#5 Mesaj de givant »

Multumesc!

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#6 Mesaj de alexoaiac »

Si eu am aceeasi eroare la declaratia pe aprilie, pentru un concediu medical care este in continuarea unui concediu medical din martie. In martie nu am avut aceasta eroare, nu am trecut niciun cod de boala infectocontagioasa in D112 si nici pe concediul medical nu am avut trecut.
Intrebarea este, trimit concediul medical la medicul de familie sa-l completeze si la codul de boala infectocontagioasa cu codul 37? Doar pe cel din aprilie? Sau le las asa si completez doar in D112 pe aprilie ca sa scap de eroare?

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#7 Mesaj de popescuv903 »

Si eu am aceeasi problema cu eroare la codul de boala infecto-contagioasa pt. cm carantina. Cum ati procedat? Ati completat codul 37, desi acum nu e trecut in cm

jerneac
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 13, 2018 10:24 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#8 Mesaj de jerneac »

Buna ziua,

Cred ca si eu am aceeasi eroare. Cum ati rezolvat?
ASIGURAT 5:
* EROARE - D (1): completare gresita/ necompletare '12.Cod boala infectocontagioasa grupa A' (S101)!"
Multumesc

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#9 Mesaj de alexoaiac »

Am intrebat si la CASMB la concedii medicale. Mi-a spus ca ei nu au fost informati de vreun cod, dar pentru ca D112 nu se poate transmite fara codul 37, sa-l trecem in declaratie...

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#10 Mesaj de dinud251 »

Se intampla la fel si pentru tuberculoza. Am o salariata care e de juma de an in medical si pana acum nu am avut probleme. Asta e prima luna in care trebuie pus acel cod desi medicalul nu are cod 05 ci 12....

todeam765
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 22, 2016 3:49 pm

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#11 Mesaj de todeam765 »

Si eu am eroare la o declaratie 112 rectificativa pe martie. Nu am de unde sa selectez cod 37 COVID19. Pe aprilie am reusit , dar pe martie nu pot nicicum. Mentionez ca am descarcat de vreo 3 ori actualizarea la program Saga PS.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#12 Mesaj de tomac »

Întrebați la ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

caileanuc
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#13 Mesaj de caileanuc »

Am avut aceeasi eroare si eu la D112 pentru concediul medical avand cod 07 Carantina - Solutia gasita de mine ? Avand in vedere ca in versiunea neactualizata a D112- cea depusa pentru luna martie - nu era identificata aceasta eroare , am generat D112 de pe un calculator care nu avea facuta actualizarea ultimei versiuni Saga -524 - si a functionat .

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#14 Mesaj de alexoaiac »

Cred ca ar mai merge daca restaurezi baza de date mai veche, de la final de martie, dupa ce ai validat luna martie, care sa nu aiba actualizarea pentru aprilie. Faci rectificarea si o declari. Pe urma restaurezi baza de date actualizata la zi. Eu am folosit acest artificiu pentru o rectificare si a mers.
Dar sa nu uiti ca inainte de toate sa dai salvare baza de date si, eventual, sa faci si o copie a folderului Saga.

jerneac
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 13, 2018 10:24 am

Re: EROARE D112 APRILIE-CONCEDIU MEDICAL CARANTINA

#15 Mesaj de jerneac »

As vrea sa depun rectificativa pentru aprilie, am vazut ca cei de la Anaf au actualizat PDF-ul in data de 26.05.2020. Pentru a putea depune D112 in data de 25 am completat codul 37 la boli infecto-contagioase, desi nu era trecut pe certificat.
Cum ati procedat?

Scrie răspuns