stat indemnizatii cf. oug 30

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nastasachei
Mesaje: 37
Membru din: Lun Iul 01, 2019 1:11 pm

stat indemnizatii cf. oug 30

#1 Mesaj de nastasachei »

buna ziua,
am urmatoarea situatie:
-1 salariat cu norma intreaga in somaj tehnic cf oug 30, 1-15.04.2020;
- revine in 16.04 si modific cim, norma partiala 2 ore;
-in Saga nu pot face modificarea in cursul lunii, asa ca trec data incetare 16.04 si creez salariat nou din 16 cu norma partiala;
-in luna mai incasez indemnizatia de somaj, dar salariatul (cu norma intreaga) nu mai apare in statul cf oug 30, pentru ca Saga considera ca a incheiat activitatea in aprilie.
Cum rezolv tehnic aceasta problema, va rog?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#2 Mesaj de balazse »

Si cine ti-a sugerat sa inchei CIM si sa introduci una noua?
O solutie ar fi sa modifici norma si salariul de la 01.04.2020.
Cand adaugi statul de plata pe luna aprilie 2020, modifici salariul de incadrare in 2.230, iar la alte venituri ii treci -753, astfel ajungi la venitul de 251 lei, iar calcul pentru somaj tehnic de 920 lei.
Dupa ce ai generat fisierul xml, modifici casuta A_8 din 0 in 9.
In mod normal ar trebui sa functioneze (dar este posibil sa fie nevoie de modificare manuala in fisierul pdf). Poate un e-mail la echipa Saga ar ajuta.
Sa ne zici ce ai reusit.

nastasachei
Mesaje: 37
Membru din: Lun Iul 01, 2019 1:11 pm

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#3 Mesaj de nastasachei »

In Revisal lucrez separat, nu export Saga.
Nu pot sa modific statul pe aprilie, am trimis catre Ajofm informatiile, Iar in D112, angajatul apare de doua ori, cu norma intreaga si partial, e corect asa, mi au confirmat cei de la ITM.
Problema mea este cum il aduc in statul din mai cf oug30.
o varianta este sa il trec in cfp o zi din mai, dar nu e corect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#4 Mesaj de balazse »

Si ce legatura are AJOFM cu statul de plata si cu cele ce ti-am mentionat?

nastasachei
Mesaje: 37
Membru din: Lun Iul 01, 2019 1:11 pm

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#5 Mesaj de nastasachei »

vad ca ai modificat raspunsul initial. Ce urat!
Am pus o intrebare la care astept un raspuns decent , in cunostinta de cauza, nu un raspuns agresiv-superior, care doar bate campii. Nu stii, te abtii!
@balazse, haipa1

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#6 Mesaj de balazse »

Si totusi ce am modificat (desi butonul "modific" pentru acest lucru s-a introdus)? Ca daca am modificat ceva dupa ce ai raspuns, s-ar vedea faptul ca am efectuat o modificare (deoarece nu am drept de admin/moderator ;) , ci doar de simplu utilizator).
De altfel, cei de la ITM nu prea cred ca ti-au confirmat modul de completare in programul Saga.
Ai pus o intrebare la care ti-am dat un raspuns, consider eu dpdv tehnic, destul de corect, ca nu iti place asta este altceva, dar daca ai doar ca sa iti oferim o solutie doar conform cum doresti tu, asta nu neaparat se va intampla. ;)

Later edit:
Care pare din raspunsul meu a fost "agresiv-superior, care doar bate campii"? Scuze, dar sunt curios din fire.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#7 Mesaj de ovidiuo »

@balazse : Nu te agita .. nu merita ! Dupa ce ca unii isi complica (inutil) singurei munca (la presiunea "patronilor" - in loc sa-i puna scurt la punct), mai sunt si nervosi ca nu primesc raspunsul pe care si-l doresc (sa le confirme zapaceniile pe care le-au facut !). ... 'seara buna !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#8 Mesaj de balazse »

Pentru OvidiuO
Nu neaparat ma agit, dar daca ceva nu este corect din ceea ce am scris, as dorii sa stiu ca pe viitor sa inbunatatesc. ;)

salajanv
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 29, 2007 12:00 am

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#9 Mesaj de salajanv »

Si eu am o situatie asemanatoare.
La luna mai, dupa intoarcerea salariatilor din somaj pe 15 mai, patronul a motivat ca nu are de unde sa plateasca salariile la norma intreaga si a modificat norma la 2 ore pentru toti salariatii.
Asta e!
Salariatii sunt angajati cu salariul minim pe economie:
- perioada 01-14.05 - 2230 lei, norma 8 ore pe zi;
- perioada 15-31.05 - 560 lei, norma 2 ore pe zi.
Deci avem:
- 9 zile * 8 ore/zi somaj tehnic;
- 11 zile * 2 ore/zi timp lucrat.
Sunt 2 tipuri de salariati:
- salariat tip 1: perioada 01.05-14.05.20 - 8 ore pe zi, somaj tehnic OUG 30;
- salariat tip 2: perioada 01.05-14.05.20 - 8 ore pe zi, somaj tehnic suportat de angajator.
Am aplicat algoritmul balazse (foarte buna ideea):
1. Pentru salariat tip 1:
- am modificat norma la 2 ore si salariul la 560 lei;
- am generat statul, iar apoi am modificat salariul de incadrare la 2230 lei;
- in "lista" am completat la "alte venituri - brut" suma de -919 lei;
- statul arata un pic ciudat cu suma negativa la alte venituri, dar notele contabile sunt corecte, iar statul pentru somaj (generat in iunie) este ok;
- in pdf 112, la sectiunea B1 am modificat tip contract (B1_3) = partial 5 ore, ore lucrate (B1_6) = 22 si ore suspendate in luna (B1_7) = 72.
2. Pentru salariat tip 2:
- am modificat norma la 2 ore si salariul la 560 lei;
- am generat statul;
- in "lista" am completat la "alte venituri - brut" suma de +564 lei;
- in pdf 112, la sectiunea A am modificat tip contract (A_3) = partial 5 ore, ore lucrate (A1_6) = 22 si ore suspendate in luna (A_7) = 72.
La validare primesc atentionare pentru ambii salariati, intrucat ore lucrate (22) <> total zile lucrate (11) * P5-partial 5 ore (5).
Probabil va ramane asa, mai bine nu cred ca se poate.
Multumesc, balazse!

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#10 Mesaj de dinud251 »

E bataie de cap suplimentara si inutila. Eu le-as fi spus patronilor ca nu fac modificari de la jumatatea lunii. N-au decat sa ponteze salariatii cu 2h/zi in perioada 15 mai - 31 mai iar eu sa fac statul dupa pontajul lor, adica sa pun ore suspendate. Apoi de la urmatorul intai (iunie, iulie) as fi venit cu aditioanalele de norma semnate de salariati, bineinteles.

moldoveand919
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 12, 2018 12:56 pm

Re: stat indemnizatii cf. oug 30

#11 Mesaj de moldoveand919 »

balazse scrie: Dum Mai 24, 2020 4:40 pm Si cine ti-a sugerat sa inchei CIM si sa introduci una noua?
O solutie ar fi sa modifici norma si salariul de la 01.04.2020.
Cand adaugi statul de plata pe luna aprilie 2020, modifici salariul de incadrare in 2.230, iar la alte venituri ii treci -753, astfel ajungi la venitul de 251 lei, iar calcul pentru somaj tehnic de 920 lei.
Dupa ce ai generat fisierul xml, modifici casuta A_8 din 0 in 9.
In mod normal ar trebui sa functioneze (dar este posibil sa fie nevoie de modificare manuala in fisierul pdf). Poate un e-mail la echipa Saga ar ajuta.
Sa ne zici ce ai reusit.
Cei de la saga mi-au sugerat incetarea cntr. initial si introducerea unuia nou(am aceeasi situatie) 2 telefoane la relatii cu publicul 2 raspunsuri diferite

Scrie răspuns