factura import +DVI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ancas
Mesaje: 58
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

factura import +DVI

#1 Mesaj de ancas »

Buna ziua,
Am o factura import China +DVI + factura cu comision creditare drepturi vamale + factura de decontare pt. plati in numele clientului(care contine taxe vamale +TVA).
1. Am inregistrat factura din China la Intrari in valuta(curs valutar din DVI)
2. La pozitii tarifare am inregistrat taxe vamale+TVA( 31 lei + 350 lei)
3. La facturi asociate am inregistrat factura cu comision creditare drepturi vamale - 84 lei + 15,96 lei(TVA) = 99,96 lei
Dupa validare mi se genereaza urmatoarea nota contabila
2131 = 401.furnizor China
2131 = 446 31 lei (taxe vamale)
4428 = 401.declarat vamal 15,96 lei(suma de 84 de lei nu se regaseste nicaieri). Acest comision de 84 lei nu ar trebui sa se regaseasca in valoarea bunului?
4426 = 462 350 lei (TVA)
Unde si cum ar trebui sa inregistrez factura de decontare pt. plati in numele clientului?
Si o alta problema, administratorul a platit factura import China, din contul personal si nu cel al firmei. Ce inregistrare contabila sa fac ca sa nu raman cu factura neachitata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25856
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import +DVI

#2 Mesaj de tomac »

Comisionul este în valoarea bunurilor. Nota 4428=401 apare pentru că e operat ca factură emisă de persoană care aplică TVA la încasare sau chiar firma ce cumpără este cu TVA la încasare.
Factura de decontare se poate opera în intrări pe tip "n - Operațiuni neimpozabile", fără a se completa cotă de TVA în detalii. Și se va opera contul 462 la TVA plătit de comisionar în numele clientului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ancas
Mesaje: 58
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

Re: factura import +DVI

#3 Mesaj de ancas »

Factura care conține comisionul de creditare drepturi vamale este de 84 lei + TVA-ul aferent. O înregistrez la facturi asociate, și se generează nota contabila 4428=401 cu valoarea TVA-ului. Însă comisionul de 84 de lei nu apare cumulat in valoarea bunului. Ceva nu fac bine la înregistrarea facturii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25856
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import +DVI

#4 Mesaj de tomac »

Nu prea cred că nu vă apare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ancas
Mesaje: 58
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

Re: factura import +DVI

#5 Mesaj de ancas »

Dacă introduc cei 84 lei la poziții tarifare, in coloana Repartizat, atunci mi se cumulează la valoarea bunului și se generează nota contabila 2131=401.declarant vamal

ancas
Mesaje: 58
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

Re: factura import +DVI

#6 Mesaj de ancas »

Si o alta problema, administratorul a platit factura import China, din contul personal si nu cel al firmei. Ce inregistrare contabila sa fac ca sa nu raman cu factura neachitata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25856
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import +DVI

#7 Mesaj de tomac »

Da, se introduce și în coloana repartizat.
Operați plata prin deconturi și apoi întocmește decont.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: factura import +DVI

#8 Mesaj de florescuc278 »

Am factura transportator emisă în ianuarie, iar marfa sosită cu DVI în februarie. La facturi asociate nu-mi dă voie să pun data anterioară intrării, astfel că am pus tot data din februarie. Declar astfel în februarie factura de transport emisă în ianuarie. Este corect sau există o altă variantă de introducere a facturii asociate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25856
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import +DVI

#9 Mesaj de tomac »

Nu există această posibilitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns