gestiune cabinet veterinar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
carlea29
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:35 am

gestiune cabinet veterinar

#1 Mesaj de carlea29 »

Buna ziua,
De la inceput doresc sa stiti ca nu am lucrat in modulul de stocuri SAGA pana acum.
Sunt in situatia in care am preluat contabilitatea unui cabinet veterinar.
Are medicamente folosite pentru tratament (mat consumabile) si produse pe care le vinde ca marfuri.
Am introdus medicamentele in ,,articole,,si am selectat ,,alte mat consumabile,,dupa care am mers in configurare societate ,,preluare stocuri initiale,,si am introdus stocul initial si pretul , am validat.
Dupa aceasta operatiune vreau sa imi creez doua gestiuni :una cantitativ valorica pentru mat consumabile si una global valorica pentru marfuri.
La gestiunea global valorica nu ma lasa sa scriu in tabel 371.1;378.1 etc.Unde gresesc?
In situatia prezentata mai sus in configurare societate las FIFO recomandat sau validez altceva?
Doresc sa stiti ca inainte de a va solicita ajutorul am citit in help, am urmarit tutorialul , insa am speranta ca cineva ma va ajuta sa depasesc momentul.
,,Niciodata nu le vom sti pe toate , important este sa -ntelegem ceva din viata asta,,

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24234
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune cabinet veterinar

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine lasi "FIFO" pentru gestiune (asa si este recomandat).
Daca ai vizualizat tutorialele (Configurare Gestiuni în Saga C si Operarea Intrărilor/Ieșirilor În Gestiune Global Valorică În Saga C), trebuia sa iti dai seama ca pentru gestiunea global valorica, trebuie sa iti creezi gestiunea la "fisiere" -> "gestiuni" -> pe tip "global-valoric" si sa introduci conturile 371.1, etc.
Inregistrarile pe global-valoric le faci pe nedefini, iar la cont alegi contul 371.x definit la gestiuni.

carlea29
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:35 am

Re: gestiune cabinet veterinar

#3 Mesaj de carlea29 »

balazse iti multumesc pentru ajutor!

Scrie răspuns