Inregistrare achizitie servicii externe

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popaa563
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 11, 2011 12:00 am

Inregistrare achizitie servicii externe

#1 Mesaj de popaa563 »

Cum se inregistreaza in SAGA facturile de servicii?
1. primite de neplatitori TVA de la:
a) Furnizor UE platitor TVA
b) Furnizor UE neplatitor TVA
c) Furnizor non UE

2. primite de platitori TVA de la:
a) Furnizor UE platitor TVA
b) Furnizor UE neplatitor TVA
c) Furnizor non UE

Multumesc!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#2 Mesaj de tomac »

răspunsurile sunt valabile pentru ambele situații - 1 și 2
a - cu - T - taxare inversă
b. - pe tip factură
c. - depinde de serviciu și de cum este facturat
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popaa563
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 11, 2011 12:00 am

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#3 Mesaj de popaa563 »

Multumesc pentru raspuns.
la punctul c sunt servicii electronice facturate fara TVA din SUA.
Ma intereseaza mai mult dpdv al declaratiei 301 pentru generarea corecta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#4 Mesaj de tomac »

Dacă sunt servicii electronice, firma din US are cod de TVA din UE. Poate avea cod cu EU în față sau se poate înregistra într-un stat membru (de exemplu Google și Microsoft sunt înregistrați în Irlanda și au cod de TVA emis cu cod de țară IE).
Dacă are cod de TVA emis de UE, atunci:
- neplătitorul de TVA din RO
- fie va furniza cod special pentru AIC emis de RO caz în care furnizorul emite factură fără TVA, iar firma din RO aplică taxare inversă - declară achiziția în 301 și dacă este cazul în D390. Dacă e fără TVA și nu
- fie nu va furniza cod special pentru AIC emis de RO caz în care i se va emite factură cu TVA de 19, pe care acesta o va înregistra ca tip factură și nu o va declara nicăieri
- plătitorul de TVA din RO
- dacă are factură fără TVA pe care este înscris un cod de TVA emis de UE, o va declara prin D390 înregistrând-o cu tip T
- dacă are factură fără TVA pe care nu are cod de TVA înscris de furnizor o va înregistra fără TVA pe tip factură și nu o va declara nicăieri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#5 Mesaj de bulugub »

Multumesc ptr raspunsurile frumos structurate mai sus.

Cum se inregistreaza o achizitie la un abonament pentru o aplicatie de newsletter de la o firma din US fara cod de TVA din UE

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#6 Mesaj de tomac »

Ca intrare cu taxare inversă. Problema se pune dacă se datorează impozit pe venitul nerezidenților sau nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fencec580
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 02, 2015 10:18 am

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#7 Mesaj de fencec580 »

tomac scrie: Mie Mar 24, 2021 8:44 pm răspunsurile sunt valabile pentru ambele situații - 1 și 2
a - cu - T - taxare inversă
b. - pe tip factură
c. - depinde de serviciu și de cum este facturat
Deja sunt zapacita, va rog un sfat ca am varza in cap. pentru punctul c) in cazul in care am o factura din China fara nici un cod/cui decat numele firmei chineze (serviciu trainig pt utilaje) ce implicare are din punct de vedere al TVA si respectiv cum o inregistrez in SAGA. Nici o implicare si selectez tip "factura" fara tva si nu declara nicaieri?
Sau urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ce priveste locul prestarii serviciului si obligatia impusa de taxa - "taxare inversa" : beneficiarul din Ro este platitor de TVA si citisem ceva legat de asta, ca se declararea in D300 la rd 7 si 22 fara preluare la rd. 7.1/22.1, nedeclarat in D390 ca nu este UE insa in D394 ce se intampla? Cum poti inregistra un furnizor din afara UE fara CUI pe tip "T" taxare inversa, saga imi va duce in D394 la sectiune E cred, ii corect? Nu m-am lovit de speta de genul, am cautat in forum dar am nevoie de o parere.

In normele de aplicare "serviciile prevăzute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliți în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți în afara Uniunii Europene sau, după caz, prestate de prestatori stabiliți în afara Uniunii Europene către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal"

Importul de bunuri este clar ca buna ziua, insa la servicii m-am pierdut pe drum :))))

Multumec!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#8 Mesaj de tomac »

Se aplică art.278. Acela nu este locul serviciilor intracomunitare ci locul prestării de servicii, fără a conta dacă e client sau furnizor din UE.
Pe această speță locul prestării este în China că ar fi la art.278 alin.5 litera d pct.5. Persoana din România nu este obligată la plată și operațiunea e neimpozabilă în RO. O treceți ca tip factură, fără TVA.
Dar trebuie să vedeți dacă nu intră la art.223 și dacă nu cumva se pune problema plății vreunui impozit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

furtunaa
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#9 Mesaj de furtunaa »

La o micro, neinregistrata in scop TVA, am servicii intracomunitare (publicitate din IE) - am obtinut cod special de TVA pt achizitii intracomunitare, pana acum am facut D301 si D390 pe acest cod special de TVA (plata se face tot pe acest cod special de TVA).
A mai aparut un furnizor nonUE de servicii (publicitate din GB), inteleg ca trebuie sa fac tot D301 dar pe CUI-ul societatii (plata TVA se face pe CUI-ul societatii).
Factura de servicii de la furnizorul nonUE, o inregistrez pe ce tip? Factura? Exceptii? Taxare inversa?
Cum fac 2 declaratii 301 in SAGA? Una pe codul special de TVA si una pe CUI-ul societatii?

Multumesc anticipat!

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#10 Mesaj de baldaul »

Am achizitii de materii prime din comunitate si servicii de transport , tot din comunitate pentru aceste achizitii de materii prime.
Introduc factura de achizitii in sectiunea intrari valuta, selectand contul 301. Factura de transport o introduc la "facturi asociate " Programul saga imi duce corect in d390 achizitia de marfuri si achizitia de servicii intracomunitare pe fiecare rubrica destinata ,ok.
In jurnalul de cumparari imi apar achizitiile de mat prime pe pozitia 11-12 AIC -taxabile si serviciile de transport pe pozitia 15-16-cumparari pentru care cumparatorul este obligat la plata tva art 307.
Dar in jurnalul de vanzari imi apar doar achizitiile de mat prime pe pozitia 10-Bunuri/servicii cu taxare inversa. De ce nu apar si serviciile tot pe acesta pozitie ? PRACTIC NU LE VAD DELOC IN JURNALUL DE VANZARI.
In decontul de tva d 300 , se inregistreaza corect pe pe pozitia 5 achizitiile de bunuri si corect pe pozitia 7 achizitia de servicii . Intrebarea mea, este unde gresesc....de ce nu se vad serviciile de transport intracomunitar - taxare inversa si in jurnalul de vanzari. Multumesc

cijua
Mesaje: 75
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#11 Mesaj de cijua »

Firma platitor tva lunar (vies/ eori) achizitioneaza online catalog electronic (acces prin user si parola) de la firma din anglia (vat gb xxxxxx) in vederea revanzarii
Factura primita are vat 0..
Se inregistreaza in intrari valuta.. nedefinit - servicii? Ca si f?

cijua
Mesaje: 75
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: Inregistrare achizitie servicii externe

#12 Mesaj de cijua »

Rog suport inregistrare saga si monografie pentru cele de mai sus (sunt la inceput si nu am gasit nicio interpretare)
Va multumesc mult

Scrie răspuns