e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#241 Mesaj de minum »

opreac scrie: Joi Dec 28, 2023 6:07 pm Buna ziua,
Se poate folosi SAGA-C pentru transmitere e-facturi emise de un PFA?
Multumesc.
Da

tanasem288
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 06, 2012 12:26 am

Re: e-factura

#242 Mesaj de tanasem288 »

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea sit:
vreau sa transmit in e-factura si primesc msj:

The remote server returned an error: (403) forbidden.
STACK TRACE
at System.Net.httpWebRequest.GetRenspose()
at ControlLibrary2015.ANAF.SPV.<Navigate> d_40.MoveNext()
Tin sa mentionez ca am mai transmis facturi in SPV pana acum pt relatia B2G

Ce trebuie sa fac ? multumesc

puium
Mesaje: 17
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:40 am

Re: e-factura

#243 Mesaj de puium »

Buna ziua,
va rog, ma puteti ajuta ce inseamna acest mesaj primit de la ANAF < [BR-CL-23]-Unit code MUST be coded according to the UN/ECE Recommendation 20 with Rec 21 extension >

tiganr
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#244 Mesaj de tiganr »

DACA PROGRAMUL SAGA C SI SAGA PS NU AM CUMPARAT DECAT CONTABILITATE FARA STOCURI , NU POT EMITE EFACTURA DIN CAUZA CA NU AM IN FISIERE ARTICOLE , IMPLICIT NU AM COD NC , CPV .
EXISTA POSIBILITATEA EMITERII FACTURII IN ACEST CAZ ?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#245 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru @tanasem288: eroarea “403 Forbidden” apare atunci când un utilizator efectuează o solicitare validă, dar serverul refuză cererea din cauza lipsei de permisiuni pentru accesarea resurselor solicitate.
În cazul e-Factura, această eroare poate apărea dacă la calea de export sunt trecute două linii după partiție.
Vă recomand să anulați conexiunea cu SPV și generați un nou cod de acces la reintrarea în ecranul e-Factura.
Dacă nu merge, faceți și un update al aplicației (știu că versiunea nu s-a schimbat dar există un build mai nou).

Pentru @puium: reluați procedura de emitere selectând cu atenție unitatea de măsură din lista pe care o propune SAGA (mesajul de eroare la asta se referă).
În sistemul e-Factura codificarea unităților de măsură se face diferit (pentru bucăți, se utilizează H87 de exemplu).
Dumneavoastră nu trebuie să țineți minte toate astea, aplicația parsează automatizat codificarea unității de măsură. Totuși, dacă veți scrie altceva decât ceea ce aplicația SAGA vă recomandă în lista drop-down de pe câmpul UM, ...nu va merge pentru că SAGA nu va ști pe cine cu cine să asocieze.

Pentru @tiganr: există posibilitatea de a transmite e-Factura în SPV și în acest caz. Ați încercat și nu a mers? Aveți un caz special (particular) și vă gândiți că n-ar fi posibilă transmiterea?
Înainte de a vă spune cum faceți asta vă rog să nu mai scrieți cu majuscule (în comunicarea scrisă înseamnă altceva și nu cred că asta vă doriți).

Succes!

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: e-factura

#246 Mesaj de costachet »

Buna ziua
doresc sa transmit factura si imi da acest mesaj !
cum pot finaliza trimiterea?

'e-Factura a fost generata si salvata, dar nu a fost trimisa in SPV.'

tiganr
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#247 Mesaj de tiganr »

OK, Am inteles , nu stiu ce inseamna sa scrii cu majuscule , nu am avut nici o intentie, imi cer scuze ... A achizitionat aseara si programul de stocuri l am actualizat , dar Firma factureaza numai servicii veterinare , ori si cu articol pentru stocuri ( cf Operarea și transmiterea unei e-Facturi in saga ) nu pot asocia cod NC si CPV la factura cu servicii veterinare. Iar conform instructiunilor dvs ar trebui sa fac acest pas, omiterea lui cred ca are ca rezultat - factura nu apare in e factura .pentru a merge mai departe
Va multumesc.

SagaSoftware
3.59K subscribers

Subscribe
acum imi apare si erore 13 cand intru in e factura

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#248 Mesaj de chirigiui509 »

Codul CPV pentru servicii veterinare este 85200000-1
Coduri NC pentru servicii nu veți gasi pentru că nu există (nomenctatura combinată cuprinde codificări ale mărfurilor...)
Dacă nu furnizați servicii veterinare către instituții ale statului (B2G) nu este neapărat necesar să includeți codul CPV.
Dacă serviciile se adresează persoanelor fizice, nu este obligatoriu să le raportați în SPV dar dacă totuți doriți să o faceți trebuie să bifați opțiunea de trimitere cu CNP din ecranul de configurări.
Vă mai recomand:
- lungimea denumirii serviciului să nu fie foarte mare (dacă doriți să introduceti mai multe detalii, folositi campul informatii suplimentare);
- pentru unitatea de masura selectati ce va propune SAGA;
- uitați-vă și în tab-ul Configurări, veți descoperi setări care vă pot ajuta.
Succes!

tiganr
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#249 Mesaj de tiganr »

multumesc, incerc, servicii sunt catre institutii bugetare adica DSVSA

tiganr
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#250 Mesaj de tiganr »

Nu salveaza articol, imi tot spune tipul de articol si nu salveaza datele

puchiup
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 08, 2016 5:05 pm

Re: e-factura

#251 Mesaj de puchiup »

Bună ziua,

Am următoarea întrebare: SAGA nu permite crearea codului de acces SPV cu un certificat calificat de semnătură electronică în cloud ?
Cu o semnătură electronică pe token merge perfect, dar cu o semnătura electronică în cloud apare un mesaj de eroare: " Invalid provider type specified... "
Menționez că o altă aplicație de facturare (online) permite crearea codului de acces cu aceeași semnătură electronică în cloud.

Mulțumesc.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#252 Mesaj de ganeam951 »

https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?p=307668&hilit=semnatura+transped#p307668

cristeal917
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 06, 2011 10:30 am

Re: e-factura

#253 Mesaj de cristeal917 »

Nu stiu daca aici trebuie sa postez acest topic, dar problema provine din e-factura asa ca:
Cum pot sa mapez liniile de e-factura (format ANAF) primite de la furnizori cu codurile interne de produse in SAGA?
Si daca le mapez, am garantia ca la primirea e-facturii din SPV, pe intrare voi avea si codurile mele pe liniile de factura?
Multumesc.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: e-factura

#254 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru @cristeal917, în acest moment nu puteți face mai mult. Observația dumneavoastră este corectă iar soluția presupune implementarea unor funcții suplimentare care să faciliteze parsarea (automatizat, manual...) între informațiile primite și tipologiile proprii (definite intern).
Am transmis și eu o solicitare către echipa de la SAGA și sper ca în măsura posibilităților funcția va fi implementată.
Poate scrieți și în secțiunea de propuneri, aici suntem între noi, utilizatorii :).
Pentru cea de-a doua parte a întrebării răspunsul este afirmativ (de altfel informațiile le vedeți în intrări).

Avatar utilizator
briscb
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: e-factura

#255 Mesaj de briscb »

Buna ziua
Dupa ce descarc facturile primite ele tot raman in lista . Le am preluat de mai multe ori si tot sunt in lista . Mentionez ca nu toate raman, multe dispar dupa ce au fost preluate , lucru care mi se pare normal. Este normal sa fie asa?

Scrie răspuns