RO e-transport/e - factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrovanm558
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 08, 2021 8:56 am

Re: RO e-transport/e - factura

#16 Mesaj de petrovanm558 »

Buna ziua. O societate vinde catre peroane fizice produse cu risc pe baza de bon de casa dar ulterior le si transporta catre acestia. Nu stiu daca acele depasiri cum ar fi nr de kg sau valoarea produselor se calculeaza pe client sau pe incarcatura de pe masina ! Cand masina merge pe o anumita ruta incarca poduse pt mai muti clienti . Trebuie declarate in e transport sau nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#17 Mesaj de tomac »

Ați întrebat pe blog de 2 ori - v-am răspuns și acolo. Vă reiau și aici răspunsul - se declară orice TRANSPORT de bunuri cu risc fiscal dacă valoarea bunurilor cu risc fiscal depășește greutatea sau valoarea. Și e necesar un document de însoțire nu bon fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: RO e-transport/e - factura

#18 Mesaj de nastasea526 »

Buna ziua

va rog ajutor in urmatoarea problema
Agentie de publicitate, executa un serviciu de imprimare pe produse care se încadrează la codurile NC de la 6101 la 6117 (tricouri). mentionez ca tricourile nu sunt cumparate de noi si nu le vindem noi, sunt ale clientului si ei doar le aduc la noi pentru imprimare.
Ne-au solicitat adresa de trasnport si am urmatoarele probleme de lamurit:
1.Trebuie sa fac e-factura pentru prestarea de serviciu?
2.Cine e obligat sa transmita e-transport?
3.Este suficient sa-I dau adresa firmei sau trebuie sa-I dau si adresa atelierului de imprimare? (Produsele le vom ridica noi de la ei cu o masina < 2,5 tone)

Multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#19 Mesaj de tomac »

1. Nu
2. El când le aduce, dvs la retur.
3. Da
Dar ca idee:
- se transportă acele tricouri cu mașini de peste 2.5 t? dacă răspunsul e Da, continuăm, altfel nu are sens discuția despre e-Transport. Nu există nicio obligație de a trimite în e-Transport ceva.

dacă răspunsul mai sus este DA

- valoarea tricourilor depășește 10.000 lei sau au o greutate mai mare de 500 kg?

Dacă răspunsul este NU la cel puțin o întrebare, nu există obligația de a trimite e-transport.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: RO e-transport/e - factura

#20 Mesaj de nastasea526 »

multumesc mult
o zi frumoasa

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: RO e-transport/e - factura

#21 Mesaj de nastasea526 »

Buna ziua,

am o problema de cand s-a modificat ora, cand vreau sa intru in meniul e-Factura apare mesajul
"end time = 27-03-2023 08:51:07 nu poate in viitor fata de momentul requetului = 27-03-2023 07:54:28"

apoi intra in fereastra cu e-factura dar desi apare ca ar fi o factura "e-factura(1)" nu aduce nici o factura

presupun ca face o interogare de data/ora si verifica cu data/ora din saga si data/ora din calculator

se poate modifica undeva in saga data/ora curenta? sau doar cei de la Saga pot face asta?

multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: RO e-transport/e - factura

#22 Mesaj de septimiuv »

Sună la Anaf și spunele să-și schimbe ora la servere.

orchianusoreaa637
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 20, 2021 2:41 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#23 Mesaj de orchianusoreaa637 »

Este posibil sa avem cod uit in saga și sa nu-l regăsim in spv?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#24 Mesaj de tomac »

Nu. Dar este posibil să nu verificați bine în SPV.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stancuc810
Mesaje: 43
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: RO e-transport/e - factura

#25 Mesaj de stancuc810 »

Buna ziua! PFA infiintat in martie 2023. Va presta servicii de transport pamant la un santier. Factura de transport va trebui transmisa in e-factura?
Am inteles din explicatiile de pe forum ca in e-transport nu se transmit astfel de servicii.
Multumesc!

stancuc810
Mesaje: 43
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: RO e-transport/e - factura

#26 Mesaj de stancuc810 »

Si inca o intrebare: cine trebuie sa elibereze *documentul de autorizare* pt cod CAEN 4941-Transporturi rutiere de marfuri. De unde iau acest numar pt a-l trece in decl. unica?

corbl
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 29, 2012 10:17 am

Re: RO e-transport/e - factura

#27 Mesaj de corbl »

Buna ziua!
Un SRL cu domeniul de activitate lucrari de constructii ale cladirilor rezidentiale si nerezidentiale achizitioneaza nisip, pietris, ciment pentru o lucrare si transporta cu masina proprie aceste stocuri catre santier. Are obligatia transmiterii in e-transport, avand in vedere ca pe factura de vanzare scrie prestari servicii conform situatiei de lucrari?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#28 Mesaj de tomac »

@stancuc - transportatorii nu declară nimic în e-transport decât dacă au calitatea de furnizori ai produselor cu risc fiscal. De exemplu: dacă acel pfa doar transportă pietriș, a cărui proprietate o deține un terț, el - pfa-ul - nu trimite nimic în e-transport. Dar dacă PFA cumpără acel pietriș și-l vinde el transportându-l abia atunci declară în e-transport.

@corbl - Da. Categoric da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescud461
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 13, 2016 12:37 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#29 Mesaj de ionescud461 »

Depozit materiale de constructii vinde produse cu risc fiscal si alte produse fara risc fiscal.....cand trec factura in E-TRANSPORT la produsele fara risc fiscal imi cere sa completez COD NC,ce cod completez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#30 Mesaj de tomac »

Codul NC al acestora
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns