RO e-transport/e - factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bodeac219
Mesaje: 199
Membru din: Mar Mar 26, 2013 1:08 pm

RO e-transport/e - factura

#1 Mesaj de bodeac219 »

Buna ziua,
de exemplu: daca cumpar agregate de la furnizor, le refacturez clientilor, atat agregat cat si transport, eu ar trebui sa emit factura in e-transport? iar furnizorul de la care cumpar agregate are obligatia sa transmita in e-factura?
Sau si eu am obligatia de a emite in e-factura si e -transport?
Cum adica ” declararea anticipata a datelor aferente transporturilor rutiere a bunurilor cu risc fiscal ridicat? ” eu transport marfa doar local si in judet, cum as putea sa declar anticipat un transport de agregat avand in vedere ca primesc o comanda telefonica prin care mi se solicita sa duc marfa in santier , asta imi ia maxim 1 ora. Nu pot sa anticipez ce va fi !
sau nu am inteles bine!!! UFFF

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#2 Mesaj de tomac »

Da. Pentru că sunteți vânzător de produse minerale în acest caz. Da și furnizorul dvs trimite în e-factura pentru că și el vinde produse minerale care sunt cu risc fiscal.
Da, înainte de a începe transportul trebuie să declarați în e-Transport. Întrebările despre cum veți face asta și plângerile de genul "nu știu decât atunci" le adresați direct celor de la ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodeac219
Mesaje: 199
Membru din: Mar Mar 26, 2013 1:08 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#3 Mesaj de bodeac219 »

Astfel eu ar trebui sa fac factura in RO e-factura pentru agregate si transportul acestora, iar in RO e-transport ar trebui sa transmit inainte de a face efectiv transportul, iar cand facturez o data pe luna clientului, factura o transmit prin RO e -factura.
Sper ca am inteles bine.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#4 Mesaj de tomac »

Trimiteți factura emisă către client, în e-factura, doar dacă în factură apar produse cu risc fiscal. Dacă e doar pentru servicii de transport, nu.
În e-transport declarați doar dacă dvs vindeți acele produse. Dacă doar le transportați, nu, nu declarați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodeac219
Mesaje: 199
Membru din: Mar Mar 26, 2013 1:08 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#5 Mesaj de bodeac219 »

Revin cu exemple din practica:
1) sunt solicitat sa evacuez pamant de la un client , acest pamant il duc la rampa orasului, mai trebuie declarat prin Ro e-transport?clientului ii facturez transport/evacuare pamant.
2) transport pamant de la client si il depozitez sau il duc pentru umplerea altei gropi, trebuie declarat in ro e-transport?
Intr-o zi pot avea 20 de transporturi de pamant !!! si asta doar ptr un auto.
Practic eu pamantul nu il revind , ci il colectez la groapa de gunoi, sau depozitez ptr umplerea altei gropi.
3) cumpar balast sau orice alt agregat de la furnizor si il folosesc ptr societate, nu il revand, transportul acesta se mai declara prin ro e-transport?
4) sau daca cumpar produse balastiere si imi fac stoc , apoi le folosesc, peste o luna , la o lucrare - deviz client, le declar in ro e-transport?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#6 Mesaj de tomac »

1. Nu
2. Nu
3. Da
4. Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

custuram580
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 29, 2017 11:59 am

Re: RO e-transport/e - factura

#7 Mesaj de custuram580 »

Bună ziua ,eu vând produse cu risc fiscal dar nu fac transport clientul își transporta marfa .Pe o factura am 30 de produse ,ex.Eu trebuie sa declar în E transport?
Și cum facem ?Operam întâi înainte în E transport și după facem factura ?Pentru ca asa orice client își pierde răbdarea. Ne puneți face un tutorial cum procedam ,va rugam,mulțumim!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#8 Mesaj de tomac »

Da, dvs. trimiteți datele. Operați factura și de acolo apăsați butonul de preluare date în e-Transport. Se va genera direct din ieșiri. Completați datele referitoare la mijlocul de transport și locul de încărcare/descărcare apoi trimiteți notificarea. Odată ce se trimite și se generează codul UIT puteți tipări factura care va prelua automat codul UIT pe formularul listat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

custuram580
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 29, 2017 11:59 am

Re: RO e-transport/e - factura

#9 Mesaj de custuram580 »

Da am înțeles dar când apăs pe generare îmi arata un produs pe celelaltetrebuie sa le introduc eu.În plus în ecranul E transport trebuie băgată cantitatea neta și bruta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: RO e-transport/e - factura

#10 Mesaj de balazse »

La nivel de articol se pot seta greutatea. Acum sunt rubrici care nu le poate completa automat programul, ci trebuie sa le completeze utilizatorul.

diaconud137
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 14, 2021 12:04 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#11 Mesaj de diaconud137 »

Buna ziua,, va rog un raspus :
1. Daca vand produse de balastiera inclusiv transportul acestora la persoane fizice si emit bon fiscal trebuie sa inregistrez operatiunea in e-factura si e-transport?
2. Saptamanal vindem unei societati produse de balastiera iar pentru transportul acestora se emit avize de insotire a marfii si la sfarsitul lunii se emite factura .Cum pot inregistra operatiunea in e-factura si e-transport la momentul livrarii bunurilor?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#12 Mesaj de tomac »

1. În e-Transport da, în e-Factura se declară exclusiv facturi emise către persoane juridice dacă ele conțin produse cu risc fiscal.
2. în e-transport declarați la fiecare transport înainte ca acesta să înceapă. e-Factura nu are termen de trimitere. Ea se poate trimite la întocmirea ei sau ulterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrovanm558
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 08, 2021 8:56 am

Re: RO e-transport/e - factura

#13 Mesaj de petrovanm558 »

Buna ziua. Am o societate care vinde produse din fier dar le si transporta cu masina proprie, nu apeleaza la transportatori .Incepand din 2023 am ctit ca se declara in e transport si aceste coduri . Imi spuneti va rog daca trebuie declarate si in e transport si e factura?
Si care ar fi pasii pt e transport ? E factura stiu, mai am cazuri .
Multumesc!

moisec651
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 29, 2017 10:18 am

Re: RO e-transport/e - factura

#14 Mesaj de moisec651 »

"operați factura și de acolo apăsați butonul de preluare date în e-Transport" Unde-i butonul care transmite in e-transport?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#15 Mesaj de tomac »

Plimbați mouse-ul pe deasupra butoanelor din partea de sus a ecranului ieșiri sau ieșiri-valută. Vă asigur că veți avea o revelație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns