RO e-transport/e - factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
radui897
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 28, 2015 4:40 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#31 Mesaj de radui897 »

Buna ziua! Am o societate care are ca obiect de activitate transport rutier de marfuri ( cod caen 4941 ) vinde si transporta produse cu risc ridicat.Vreau sa va intrb daca inregistrez corect in SAGA C . La operatiuni - iesiri introduc datele societatii careia ii vand produsele cu risc ridicat ( sort , nisip , pietris etc) .In partea de jos adaug denumire articol /UM / cantitatea /pretul si validez . intru pe pictograma generare e transport din bara de sus a meniului . De deschide meniul cod acces in SPV . Nu am dat genereaza cod an dat renunta. S a deschis meniul cu datele partenerului .Am incarcat data de inceput/loc de incarcare/ loc de descarcare / nr.inmatriculare masina. Transportul este efectuat tor de aceasta firma ( la frurnizor transport am trecut datele firmei mele). In meniul de jos a fost preluat denumire articol / UM / codul este cel trecut la fisiere / articole . La scop 101 pentru comercializare. La valoare apare valoarea fara TVA. Va rog sa imi spuneti daca am procedat corect? .......Daca firma mea organizeaza doar transportul ( nu este si furnizorul produselor cu risc rididat ) in partea de jos a meniul la scop trebuie selectat - 101 comercializare - sau ......alceva ? Multumesc frumos!

calciud
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 16, 2020 6:40 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#32 Mesaj de calciud »

Buna ziua. La transmiterea unei notificari, afiseaza ms "Notificarea nu a fost transmisa.Nu aveti drepturi de incarcare pe acest cod fiscal sau tokenul nu este corect.", fara a genera cod UIT. In rapoarte .xml, notificarea apare. Ce este de facut? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#33 Mesaj de tomac »

Anulați conectarea la SPV și refaceți-o. Anularea se face apăsând butonul cu X din ecranul de trimitere a e-Facturii sau e-Transport
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns