FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoicat117
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 22, 2022 9:44 pm

FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#1 Mesaj de stoicat117 »

Buna, ma ajutati va rog cu completarea unei foi de parcurs si a unui ordin de deplasare in saga C? Unde introduc KM de la plecare si cei de la sosire? Dupa completarea foii de parcus ,la generarea ordinului de deplasare acesta iese completat partial si fara suma .Nu stiu cum as putea sa introduc suma de bani pe ordinul de deplasare.Multumesc anticipat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#2 Mesaj de paturcai »

Pasii:
1. Fiecare salariat la DETALII (mergeti la SALARIATI, alegeti un salariat, dati click in coltul din dreapta-sus pe DETALII, iar acolo bifati "genereaza analitic 542"; sa spunem ca aveti pe salariatul POPESCU care este al 10-lea angajat al firmei si bifati ca SAGA C sa genereze un analitic pentru POPESCU; SAGA C va genera analiticul 542.000010
2. Din Registrul de casa (sau din Banca) ii veti da dlui POPESCU un avans (542.000010 = 5311/5121)
3. Dl. POPESCU pleaca in cursa/delegatie si vine cu traseul zilei scris, si pe baza unui bon achizitioneaza si combustibil pe timpul traseului
4. Bonul de carburant il vom trece in INTRARI (daca are codul fiscal al firmei vom alege in prima coloana - aceea ingusta - C, la numar de document vom trece Bon1452-00287, vom trece data, etc (cum face la introducerea unei facturi), validam
5. Mergem in DECONTURI (bara de meniu----->OPERATII----->Deconturi----->aici il cautam pe dl. POPESCU - unde gasim deja o inregistrare (vezi pasul 2), adugam inca o inregistrare legat de bonul de la pasul 4 (401 = 542.000010)
6. Mergem la MASINI (bara de meniu----->DIVERSE---->MASINI---->alegem masina pe care a fost dl. POPESCU delegat, si adaugam in ecranul de jos traseul zilei respective cu tot ce ne cere SAGA C (ora plecarii, ora sosirii, de unde pleaca, unde ajunge, cati km a parcurs, etc)
7. Deasupra ecranului de jos, avem 2 masini de scris (2 pictograme), daca trecem cu sageata mouse-ului peste fiecare imprimanta (masina de scris) ni se va spune daca o apasam ce vom obtine.
A fost greu?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stoicat117
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 22, 2022 9:44 pm

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#3 Mesaj de stoicat117 »

Multumesc mult!

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#4 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc si eu. Chiar ma interesa speta!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#5 Mesaj de paturcai »

:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bigul241
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 22, 2018 1:18 pm

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#6 Mesaj de bigul241 »

Multumesc si eu!

sveczd
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 23, 2021 11:41 am

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#7 Mesaj de sveczd »

In SAGA PS nu apare al doilea buton pentru imprimarea ordinului de deplasare, oare de ce?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24213
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#8 Mesaj de balazse »

Daca ai fi descris putin mai detaliat, la care al doilea buton te referi, ar fi fost mai optim.
Se pare ca fata de SAGA C, in SAGA PS nu apare butonul "ordin de deplasare (delegatie)".
Daca doresti sa fie introdus, trimite e-mail echipei Saga in acest sens.

bostann
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 31, 2008 12:00 am

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#9 Mesaj de bostann »

Cum fac ca la fiecare deplasare sa-mi editeze foaie de parcurs diferita, caci de exemplu daca pentru aceasi masina m-am deplasat pe
acelasi traseu si in luna februarie si in luna martie imi apare o singura foaie de parcurs si eu doresc o foaie de parcurs pe fiecare luna la acelasi traseu.
Multumest anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24213
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FOI DE PARCURS SI ORDINE DE DEPLASARE

#10 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga, prin 2019 nu s-a dorit nici o modificare in acest sens, poate acum se va modifica ceva.
Sa ne zici si noua de raspuns.

Scrie răspuns