vouchere de vacanta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neacsu
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 02, 2007 12:00 am

vouchere de vacanta

#1 Mesaj de neacsu »

Buna ziua
Avem niste intrebari privind acordarea voucherelor de vacanta.
Suntem un srl, platim impozit pe venit la trimestru si tva lunar. Anul trecut am inregistrat profit.
Intrebarile noastre sunt:
1. Care sunt conditiile acordarii voucherelor de vacanta?
2. In ce limita putem acorda vouchere de vacanta?
3. Sunt deductibile fiscal?
4. Pentru voucherele de vacanta acordate salariatilor se datoreaza contributii sociale sau doar impozit pe salarii?
Multumim

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: vouchere de vacanta

#2 Mesaj de paturcai »

In sistemul public, fiecare bugetar are dreptul la un tichet de vacanta in valoare de 1.450 lei, pe cand la privat, daca angajatorul doreste, nu e limitat la o suma, la cei 1.450 lei, ci suma poate merge pana la de sase ori salariul minim pe economie.
Principalele benficii ale angajatorilor, in acest moment, sunt:

deductibilitate fiscala in procent de 100%, in limita a 13.800 lei/angajat/an fiscal;
scutirea de contributia asiguratorie pentru munca, in valoare de 2,25% din salariul brut al angajatului.

Conform legii, voucherele de vacanta primite de salariati pot fi folosite pentru achizitionarea serviciilor de cazare, iar in pachetele turistice care includ obligatoriu cazare pot fi adaugate si alte servicii precum masa, transport sau tratament balnear. Legislatia in vigoare privind acordarea acestora este OUG nr. 8/2009, cu modificarile si completarile ulterioare.

https://www.manager.ro/articole/turism- ... 12732.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns