operare prin ecran Diurna

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
rovidg142
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 23, 2019 8:31 am

operare prin ecran Diurna

#1 Mesaj de rovidg142 »

Buna ziua.
Cum procedati cu noul ecran "Diurne"? Initiativa introducerii e OK, dar momentan nu prea ajuta pentru ca datele privind diurna trebuie introduse de 2 ori, odata in ecranul "Diurna" si inca odata prin deconturi - sa apara sumele pe 542. Sau nu operez eu bine?
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: operare prin ecran Diurna

#2 Mesaj de septimiuv »

Ecranul funcționează doar pentru calcul și eventuala transmitere în stat a sumelor impozabile.

ioni459
Mesaje: 781
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: operare prin ecran Diurna

#3 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,
Vin cu o propunere, in sensul ca ar mai trebui sa apara in meniul de completare al datelor, si coloana "Data depunerii decontului".
Consider ca acesta informatie ne ajuta in cazul in care deplasarea are loc spre sfarsitul lunii, de exemplu salariatul pleca in delegatie pe 29 si 30 septembrie si depune decontul in unitate urmatoarea zi lucratoare, respectiv 3 octombrie.
Cum statele de salarii s-au intocmit si platit pe 30 sept (in cazul meu), in acest caz, diurna pentru cele 2 zile sa se retina pe statul lunii octombrie, pe baza datei din coloana "Data depunerii decontului".
Multumesc.

opraa
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 19, 2019 11:57 am

Re: operare prin ecran Diurna

#4 Mesaj de opraa »

La o firma de transport cu multi angajati este o munca oribila sa operam de 2 ori diurnele, odata in ecranul diurne si odata in ecranul deconturi. Macar ar trebui sa faca nota contabila 625 cu 542 analitic cand salvam pozitia in ecranul diurne sa nu lucram degeaba de 2 ori. Si inca o observatie, daca un angajat in aceasi luna are si diurna interna, si diurna externa, programul fara doar si poate aduna RON-ul cu EURO si obtinem un total aiurea...de exemplu, aduna 500 RON cu 350 EUR si ne da un total de 850 nu stiu ce moneda...

Scrie răspuns