Situație privind D406 SAF-T

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Situație privind D406 SAF-T

#1 Mesaj de pascutac »

Am următoare situație:
SRL-comerț care conform ANAF începând cu 01.01.2023 are obligația transmiterii D406 SAF-T.
În momentul de față SRL-ul are un depozit și trei puncte de lucru, gestiunea la depozit este cantitativ-valorică, iar punctele de lucru sunt evidențiate global-valoric pe gestiuni distincte.
Operarea efectivă la punctele de lucru (vânzarea, recepțiile sunt operate la fiecare local cantitativ valoric, dar la depozit se introduc global-valoric).
S-a ales acest mod de lucru pentru că fiecare punct de lucru are atât produse comune cu depozitul, dar și produse distincte, iar la cele comune diferă prețurile atât de vânzare cât și de achiziție față de depozit.
Urmând a se transmite D406 (chiar dacă partea de stocuri este doar la cererea ANAF), ar trebui trecute punctele de lucru pe gestiune cantitativ-valorică și la depozit?
Varianta cu client-server nu este foarte viabilă (întreruperi de energie electrică sau conexiune internet).
Sau ce mod de lucru ar fi recomandat? (având în vedere faptul că este vorba de aproximativ 20.000 de articole-17.000 comune depozit/puncte de lucru și 3.000 distincte)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25992
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație privind D406 SAF-T

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Gestiunile evaluate cantitativ-valoric sunt cele care vor trimite partea de stocuri. Nu și cele unde e o evidență global-valorică.
ANAF a răspuns la chestiunea asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Situație privind D406 SAF-T

#3 Mesaj de pascutac »

@tomac Mersi de răspuns. Cea mai bună veste din ultimele zile.
Dacă poți, postezi și răspunsul ANAF, că eu nu am găsit nimic concludent.


pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Situație privind D406 SAF-T

#5 Mesaj de pascutac »

@gheorghei642 Am parcurs și eu manualul, dar nu eu nu am găsit nicăieri partea în care să specifice ceva legat de gestiuni.

gheorghei642
Mesaje: 739
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#6 Mesaj de gheorghei642 »

La pag.39-41 veti gasi:
.......
Conține informații despre facturile de cumpărare precum numărul de intrări/facturi, total debit, total credit, informații despre furnizor, data facturii, termen de plată, liniile din factură, indicatorul privind auto-facturarea, codul de taxă, etc.
sau
........
Contribuabilii care efectuează achiziții de bunuri de la furnizori vor raporta achizițiile la nivel de linie de factură pentru achizițiile unde au obligația de a menține evidența la nivel de produs.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25992
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație privind D406 SAF-T

#7 Mesaj de tomac »

Pagina 98 cred, dacă îmi aduc bine aminte, este și mai relevantă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24152
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Situație privind D406 SAF-T

#8 Mesaj de balazse »

Pentru PascutaC
Pagina 35 scrie:2.9. Subsecțiunea Products (Produse)
Conține informații cu privire la produse (bunuri sau servicii), precum cod produs, indicator, grupa, descriere, unitate de măsură, încadrare tarifară (cod NC), metoda de evaluare (FIFO, LIFO, CMP) etc
Note:
• În cadrul acestei subsecțiuni se vor raporta informații cu privire la produsele (bunuri sau servicii), după cum urmează:
o Produse stocate incluzând: materii prime, materiale consumabile, produse finite, mărfuri; Nu este obligatorie raportarea în această subsecțiune a produselor în curs de execuție.
36
o În cadrul acestei subsecțiuni se vor raporta informații cu privire la toate produsele, așa cum au fost definite mai sus, ce au fost achiziționate, vândute sau se află în stoc în perioada de raportare. Contribuabilii pot opta să raporteze toate produsele utilizate în mod obișnuit, indiferent dacă acestea au fost achiziționate, vândute sau se află în stoc în perioada de raportare.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Situație privind D406 SAF-T

#9 Mesaj de pascutac »

@balazse Am citit și eu asta, dar din ce am citit reiese raportarea pe cantitativ valoric. Gestiunile global-valorice nu le văd încadrate. Voi merge pe ideea de raportare pentru gestiunea cantitativ-valorică (la cerere), iar pentru cele global-valorice mă fac că plouă.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: Situație privind D406 SAF-T

#10 Mesaj de baldaul »

Buna ziua ,
eu am urmatoare speta si va rog sa ma manuriti daca se poate.
Tin evidenta unei societati micro , care desfasoara activitate bar si restaurant , deci exista productie.
La punctul de lucru al societatii am implementat programul saga + pub line , unde un operator date introduce doar facturile de materii prime, materiale, piese intocmind nir-urile aferente - cantitativ valoric ptr fiecare gestiune . Intocmeste si bonuri de consum.
La sfarsitul lunii imi este adus dosarul complet care cuprinde receptiile respective + restul facturilor aferente cheltuielilor lunare (combustibil, energie, servicii etc) , rapoarte de productie , bonuri de consum etc.
Eu introduc la mine in calculator in programul saga implementat receptiile respective insa global - valoric + toate celelalte documente si fac inchiderea.
Intrebarea mea este cum si cine va trimite partea de stocuri prin declaratia D 406 daca eu acasa am evidenta global valorica ?
Cred ca exista cu siguranta si alti colegi care procedeaza astfel , practic contabilitate externa - cu contract servicii .

Va multumesc !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Situație privind D406 SAF-T

#11 Mesaj de septimiuv »

Trimite stocurile cine ține evidența lor.
Dar destresează-te. Până în 2025 mai e.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: Situație privind D406 SAF-T

#12 Mesaj de baldaul »

septimiuv scrie: Joi Dec 29, 2022 7:13 pm Trimite stocurile cine ține evidența lor.
Dar destresează-te. Până în 2025 mai e.
Da, ai dreptate .... mai e pana in 2025 . O sa vedem noi cum evolueaza lucrurile pana atunci .
Insa pana in 2025 e clar ca trebuie clarificat si acest aspect .

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Situație privind D406 SAF-T

#13 Mesaj de danilevicis »

Mai exact ce înseamnă partea de stocuri doar la cererea ANAF? Adică dacă vin în control inopinat?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25992
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Situație privind D406 SAF-T

#14 Mesaj de tomac »

Nu.
Stocuri înseamnă tot ce e în clasa 3 mai puțin obiecte de schimb valutar.
Raportarea se face la cererea ANAF, iar termenul de raportare nu poate fi stabilit de ANAF pentru o perioadă mai mică de 30 de zile de la data solicitării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Situație privind D406 SAF-T

#15 Mesaj de manuelav »

FGO este actualizat pentru sincronizarea cu declaratia SAFT din SAGA?

Scrie răspuns