salariat constructi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

salariat constructi

#1 Mesaj de fusarue »

Buna seara,
Caen constructii,primul angajat din 29.12.2022,dar nu a avut venit pe micro
Depun d700 sa modific vectorul fiscal, pt salariat,dar vreau sa stiu daca beneficiaza de facilitati salarii,ce setez la rubrica salarii ?
Anul asta o sa aibe venit micro
multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: salariat constructi

#2 Mesaj de pomparaus »

Beneficiaza de facilitati doar daca cifra de afaceri din constructii e mai mare sau egala cu 80% din total CA.
Din configurare salarii, dreapta sus bifezi "Aplica regimul special de taxare pentru sectorul constructiilor".

nastasef
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 12:22 pm

Re: salariat constructii

#3 Mesaj de nastasef »

Buna ziua, societate CAEN 4222-Lucrari de constructie a proiectelor utilitare pentru electricitate si telecomunicatii, factureaza doar extern pentru o firma din Nigeria. O parte din salariati sunt detasati la firma din Nigeria catre care se presteaza serviciile conform cod caen-pentru acestia nu beneficiaza de facilitati.
Intrebarea mea este daca poate beneficia de facilitati pentru salariatii care raman in tara, avand in vedere ca nu factureaza catre firme din Romania?

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: salariat constructi

#4 Mesaj de pomparaus »

Daca cifra de afaceri e realizata doar pentru lucrarile prestate in Nigeria, nu beneficiati de facilitati pentru nici-un salariat : CA>= 80% este strict pe teritoriul Romaniei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariat constructi

#5 Mesaj de tomac »

Nu poate avea facilități.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns