lista inventariere

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

lista inventariere

#1 Mesaj de domnicia »

Buna seara,
am vandut un mijloc fix in luna noiembrie 2022;
In ecranul 'Imobilizari" ---> "Modernizari /Reevaluari/ Suspendari/ Casari ...." am intordus pozitia de vanzare a mijlocului fix;
In Registrul imobilizarilor am trecut data iesirii (08.11.2022);
Vreau sa intocmesc listele de inventariere pentru mijloacele fixe ramase in unitate, din Operatii---> Alte operatii cu stocuri ---> Inventariere --->Actualizare stocuri scriptice ----> Tiparire lista pentru inventariere, si totusi apare si acest mijloc fix vandut, fara posibilitatea de a sterge linia.
Puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac sa nu mai apara acest mijloc fix pe lista de inventariere la 31.12.2022 ?
Mentioneza ca in Registrul imobilizarilor la luna decembrie , mijlocul fix vandut nu mai apare.
Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lista inventariere

#2 Mesaj de balazse »

Ai creat tip de articol pentru imobilizari, cand acestea se inregistreaza pe tip "nedefinit"?
De cand se tin pe stoc imobilizarile?
Daca tot te-ai apucat de joaca, incearca sa il descarci prin "operatii speciale".

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: lista inventariere

#3 Mesaj de poenarug »

Bună seara,

Care este procedura de import in Saga a unei liste de inventariere cu stocul, întocmit în xcl?
Încerc să fac în articole contabile import și efectiv rulează în gol în aplicatie. Ar trebui ceva creat mai intâi și după să fac importul?
Mulțumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lista inventariere

#4 Mesaj de balazse »

Pentru meniul "inventariere" sa faci import din excel iti trebuie o lista care sa contina codul de articol si cantitatea.
Incearca sa salvezi fisierul excel sub tipul "Microsoft Excel 5.0/95 Workbook (*.xls)" sau "Excel 97-2003 Workbook (*.xls)".

Meniul "articole contabile" nu este creat pentru a importa fisiere excel, mai degraba fisier DBF din meniul "import date" (vezi structura aici: https://manual.sagasoft.ro/sagac/).

domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

Re: lista inventariere

#5 Mesaj de domnicia »

Multumesc Balazse,
evident am inregistrat prost, iar acum trebuie sa repar cumva, de aceea am cerut ajutorul pe grup.
Daca descarc mijloccul fix din 'Operatii speciale", se dubleaza contul 6583 (D) si 2133 (C), pentru care exista deja nota contabila generata odata cu operarea in ecranul 'Imobilizari" ---> "Modernizari /Reevaluari/ Suspendari/ Casari ...." a vanzarii mijlocului fix; ( % = 2133
2813
6583 )
Ma poti ajuta cu o alta sugestie ?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lista inventariere

#6 Mesaj de balazse »

Si care ii problema? Nota contabilita generata in urma corectiei efectuate prin "operatii speciale", il stornezi manual printr-o inregistrare la "articole contabile".

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: lista inventariere

#7 Mesaj de poenarug »

Bună seara,

Incerc să fac import preluare stocuri initiale, incarc fisierul xls, imi arata mesajul nu aveti completata gestiunea pentru toate articoldlele!!1 Puteti alege o gestiune implicita.
Ce gresesc! Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lista inventariere

#8 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele posta aici (pe 10 Oct 2012 22:22):
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopic.php?f=6&t=208

poenarug
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 26, 2023 2:08 pm

Re: lista inventariere

#9 Mesaj de poenarug »

Multumesc mult pentru toate indrumarile acordate! Am reușit să-l fac!

Scrie răspuns