marfa receptionata cantitativ valoric

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kalapacse
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 21, 2019 2:46 pm

marfa receptionata cantitativ valoric

#1 Mesaj de kalapacse »

Buna ziua. Am o intrebare. Am preluat o firma cu specialitate de magazin cu vanzari cu amanuntul. Pana azi a fost receptionata marfa in gestiune cantitativ valoric. Exista ceva solutie simpla ca marfa receptionata in 2023 cantitativ valoric (cca 300 de facturi) sa schimb cu gestiunea global valoric? Altfel nu se descarca marfa. Firma a devenit platitor de impozit in 2023. La marfa receptionata cantitativ valoric pot sa fac un filtru unde se vede si adaosul aplicat?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa receptionata cantitativ valoric

#2 Mesaj de balazse »

Adica vanzarile nu le poti introduce cantitativ-valoric? Dar atunci care a fost idea cu cantitativ-valoric?
Ce intelegi prin "global-valoric"? Te referi la "nedefinit"? Daca da, atunci vrei sa ai o evidenta global-valoric la pret de vanzare sau cum te-ai gandit?
Ce intelegi prin "simplu"? Fata de ce sa fie mai simplu?

kalapacse
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 21, 2019 2:46 pm

Re: marfa receptionata cantitativ valoric

#3 Mesaj de kalapacse »

Vreau sa tin evidenta global valoric la pret de vanzare si sa apara si in raport de gestiune la pret de vanzare, dar nu stiu ce sa fac cu marfa deja receptionata in 2023 cu cantitativ valoric? Cum sa le transform in global valoric?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa receptionata cantitativ valoric

#4 Mesaj de balazse »

Sunt cateva posibilitati:
- modifici manual fiecare factura, adica stergi poztiile gresite si adaugi cele corecte;
- gasesti o solutie de a exporta datele, sa le prelucrezi, inregistrarile vechi sa le stergi, iar cele noi sa le importi;
- la fiecare sfarsti de zi, transferi stocul de pe cantitativ-valoric pe global-valoric, prin meniul "transferuri" sau prin "iesiri"/"intrari" pe baza de aviz (partener fictiv cu cont analitic "482").

Totusi, nu ai mentionat de ce dorsesti sa faci acest lucru. Nu poti inregistra vanzarea pe fiecare articol in parte?

Scrie răspuns