operare saga leasing financiar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrescum244
Mesaje: 55
Membru din: Mar Aug 25, 2009 12:00 am

operare saga leasing financiar

#1 Mesaj de petrescum244 »

Buna seara, stimati colegi!
Sunt intr-o mare incurcatura cu operarea in saga a unei facturi leasing financiar Raiffeisen. Rog din suflet cine ma poate ajuta!!
Tot citind pe forum, am inteles cum se opereaza fact.in articole contabile, am facut inregistrarile, si am ajuns in ian.la prima fact.sosita care are si avansul pe care am inregistrat-o in intrari valuta(asa am inteles ca se inregistreaza), deoarece fact. este si in euro si in lei. Am trecut cursul din factura. plata am facut-o direct din contul curent in lei. Pana aici toate bune.
Acum in februarie imi vine a doua fact.si arata asa: -rata capital ( 503.90 eur)... ...2512.30 lei + 477.34 (tva) -cont 167 curs 4.9857
dob.rata (58.32 eur).................290.77 lei +55.24 -cont 666 curs 4.9857
dif.dob.euribar(9.12eur)..............45.47 lei+8.64 -cont 666 curs 4.9857
dif.curs plata avans....................169.78 lei+32.26 -cont 665 -
comision administrare(26.95 eur)....134.36 lei +25.53 -cont 628 curs 4.9857
rata asigurare(901eur).......SFDD...4432.74 lei+0 -cont 613 curs 4.9198
asigurare rca.................SFDD....1946.72 lei+0 -cont 613 -
V-as ruga daca sunteti amabili sa-mi spuneti daca am inreg.corecte si in saga cum operez a doua fact., tot prin valuta?(am si cursuri diferite la valuta).
Am incercat sa operez si nu da bine, sa operez ce e fara valuta la intrari si la intrari valuta sa operez de 2 ori ca sa pot trece cursuri diferite.?? Nu stiu daca m-am facut inteleasa.Sunt nedumerita cum operez!!!!

petrescum244
Mesaje: 55
Membru din: Mar Aug 25, 2009 12:00 am

Re: operare saga leasing financiar

#2 Mesaj de petrescum244 »

Buna ziua!!!
Nu ma poate ajuta nimeni si pe mine, referitor la operare fact.leasing finanaciar in saga???
Sau nu am fost prea inteleasa ce nu stiu sa fac?

petrescum244
Mesaje: 55
Membru din: Mar Aug 25, 2009 12:00 am

Re: operare saga leasing financiar

#3 Mesaj de petrescum244 »

Sau operez pe intrari, merg pe nedefinit, trec fiecare pozitie din factura cu denumirea ei, la cantit.trec euro(acolo unde este cazul), la pret cursul din factura, si apoi aleg contul respectiv.

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: operare saga leasing financiar

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu te faci deloc inteleasa : "Tot citind pe forum, am inteles cum se opereaza fact.in articole contabile, am facut inregistrarile, si am ajuns in ian.la prima fact.sosita care are si avansul pe care am inregistrat-o in intrari valuta(asa am inteles ca se inregistreaza), deoarece fact. este si in euro si in lei. Am trecut cursul din factura. plata am facut-o direct din contul curent in lei. Pana aici toate bune".
Ce inregistrari ai facut tu pana in ianuarie cand ai fc.de avans?
Ce ai cumparat, unde si cand ai inregistrat mijlocul fix?
Daca banca iti scrie pe factura valoarea in lei (scadentarul il ai tot in lei), plata o faci tot in lei, este clar ca trebuie sa lucrezi fc.in lei.

cordosbedec
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 27, 2018 12:16 pm

Re: operare saga leasing financiar

#5 Mesaj de cordosbedec »

Buna!
Si eu am un leasing si il inregistrez in intrari lei si mi-am facut articole:
"Rata principal" pe 167 cantitatea suma in valuta si la pret unitar cursul de pe factura (la sfarsitul lunii reevaluez 167)
"Diferente curs" - daca apar pe factura diferente la rata- pe 6651
"Rata dobanda" pe 666 din nou la cantitate suma in valuta si la pret unitar cursul dat de firma de leasing (ar trebui sa fie cursul bnr de la sfarsitul lunii trecute)
"Diferente de curs" - daca apar diferente la dobanda - tot pe 6651
"Costuri diverse" - daca apar comisioane de administrare sau cine mai stie ce - pe 628
"Rata CASCO" - sau RCA - pe 613.
Toate sumele le iau din factura si in felul acesta daca dam o tiparire la aceasta intrare arata exact ca factura primita (Nota de intrare este la fel ca factura. are acelasi numar de articole si sumele sunt aceleasi).
Sper ca va ajuta. :)

petrescum244
Mesaje: 55
Membru din: Mar Aug 25, 2009 12:00 am

Re: operare saga leasing financiar

#6 Mesaj de petrescum244 »

Multumesc din suflet, cordosbedec! Ati inteles care era hiba mea, exact asta am intrebat!
Mi-ati confirmat exact ceea ce presupuneam in a treia postare, dar nu eram sigura.E ptr.prima data cand lucrez cu un leasing financiar, si nu am vrut sa o iau pe "bajbaite". Imi cer scuze daca nu m-am facut inteleasa, dar la mine era vb.de operarea in saga,ptr prima factura cu prima rata.Restul inreg.le facusem!
O zi frumoasa, si inca un multam!!!

Scrie răspuns