gestiune cabinet veterinar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

gestiune cabinet veterinar

#1 Mesaj de mocanua845 »

Buna ziua,

Nu sunt experta pe partea de stocuri, am refuzat mereu magazine, dar astazi nu am putut sa refuz un nepot care are un cabinet veterinar .
Contabila nu a vrut sa-mi dea baza, am doar o balanta la decembrie , o situatie stocuri 301 care cuprinde medicamente ce urmeaza sa fie folosite in operatii, un 471 tinut din 2000 toamna pe hartie ,la fel si coeficientul K pe hartie.

In balanta am sold 317 378 4428.M dar nu analitice pe 9% si 19 %, toate la gramada,
Administratorul isi face receptiile de mana nu are un soft .
Eu i-am zis ca as vrea sa nu ii tin si gestiunea pt.ca nu imi permite timpul, eventual maxim pentru materialele consumabile care le foloseste in operatii sau la diverse tratamente.

Cum ma sfatuiti sa imi creez gestiunile astfel incat sa imi fie usor?
Pot sa optez sa nu lucrez 378 chiar daca receptiile cuprind pretul de vanzare cu amanuntul ?

Sper ca m-am facut inteleasa.

Multumesc anticipat:)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune cabinet veterinar

#2 Mesaj de balazse »

Daca in balanta a existat un sold la 371/378/4428.M atunci presupun ca s-a lucrat global-valoric la pret de vanzare pentru partea de marfa, iar pentru partea de consumabile pentru medicamente unde din varii motive s-a optat pentru materii prime, vei avea o evidenta cantitativ-valorica.
Trebuie sa solicite de la vechea contabila o balanta analitica, sa vezi ce ai pe fiecare analitic.
Daca ai o evidenta global-valorica la pret de vanzare, nu ai cum sa nu lucrezi cu 378.
Daca doresti poti sa lucrezi cantitativ-valoric la pret de achizitie incepand cu 01.01.2023, dar administratorul si tu decideti cum considerati ca puteti lucra.

mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

Re: gestiune cabinet veterinar

#3 Mesaj de mocanua845 »

Va multumesc de raspunsul prompt.
Din pacate doamna contabila nu vrea sa ne ofere alte informatii, nu prea stiu cum sa reconstitui partea preluata cat e cu tva 19 si cat cu 9.

Ma corectati va rog daca gresesc,am selectat gestiunea global valorica, am facut analitic 371 378 4428 607 707 marfa 19 si marfa 9, dar apoi trebuie sa intru la tipuri de articole si creeata marfa 19 marfa 9 astfel incat atunci cand am achizitie la tip selectez marfa 19 si trec pretul de vanzare? sau la tip e nedefinit atat la achizitie cat si la vanzare.
Daca am pe receptie 10 pozitii la pret de vanzare cumulez sumele atunci cand vreau s atrec pretul de vanzare?
La interfata unde e fifo, lifo etc cum fac sa deselectez optiuni? e suficient ca am bifat foloseste formula cu rulaje cumulate pentru gestiunile global valorice.

Cu multumiri multe!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune cabinet veterinar

#4 Mesaj de balazse »

Lucrezi pe nedefinit.
Daca receptia se face manual, atunci ajunge ca tu sa inregistrezi centralizat.
Lasi FIFO, acela va fi utilizat pentru evidenta catitativ-valoric si nu global-valoric.

mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

Re: gestiune cabinet veterinar

#5 Mesaj de mocanua845 »

Multumesc frumos,

Am inteles acuma perfect ce am de facut.

Zi frumoasa si cu spor:)

mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

Re: gestiune cabinet veterinar

#6 Mesaj de mocanua845 »

Buna ziua domnule Balazse,
Ma mai puteti ajuta cu o indrumare legata de problema mea.

Pentru marfa din cabinetul veterinar am mers pe global valoric, dar am creeat analitic pt tva 9 % si 19 % , ca si exemplu , intrari, nedefinit, marfa 9%, cont 371.01, pret vanzare cf receptiei primite.
Problema e cand am vrut sa inchid luna ianuarie , soldul preluat 371 e la gramada( marfa9+19%) , majoritatea produselor vandute trebuie sa aiba descarcarea din soldul preluat pe fiecare procent de tva.
Doamna contabila mi-a zis ca ea nu a mers asa si nu ma poate ajuta cu informatii.
Cum sa fac sa fie cat mai ok si corect? sold 371 preluat 129.192,88 lei sold 378 preluat 21.627,71 lei iar 4428M preluat 15.314,13 lei.

Multumesc frumos

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune cabinet veterinar

#7 Mesaj de balazse »

Trebuia efectuat un inventar.
Daca nu s-a facut, atunci ai o singura optiune, treci totul pe analiticul de pe care ai cele mai multe vanzari, vezi vanzarile pe intreaga luna pe cealalta cota si faci transfer la inceput de luna, iar la sfarsit de luna sa faceti inventar pe fiecare cota de TVA, si efectuezi reglarea.

mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

Re: gestiune cabinet veterinar

#8 Mesaj de mocanua845 »

Multumesc frumos,

Administratorul tot imi cere stocul si cum nu am avut situatia detaliata am tot amanat poate gasesc o solutie.

Dar dansa a procedat corect ? Avand totul la gramada? din ce vad in dosare descarcarea din gestiune e tinuta pe hartie.

Seara frumoasa:)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune cabinet veterinar

#9 Mesaj de balazse »

Daca s-a tinut evidenta cantitativ-valoric, atunci da. Daca s-a tinut global-valoric, atunci nu.

mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

Re: gestiune cabinet veterinar

#10 Mesaj de mocanua845 »

Multumesc, global-valoric a tinut doamna inainte si pe global-valoric am mers si eu

mocanua845
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 09, 2023 9:54 pm

Re: gestiune cabinet veterinar

#11 Mesaj de mocanua845 »

Buna ziua,

Va rog daca ma mai puteti ajuta cu o informatie.

La preluare contabilitate domnul admiinistrator nu a facut inventariere si mi-a impartit din ochi pe 9% tva si 19% tva.

In ianuarie , la insistentele mele a facut inventarierea si a constatat ca marfa cu 9% e mai multa si cu 19% mai putina.

Cum sa procedez sa fie cat mai corect.

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: gestiune cabinet veterinar

#12 Mesaj de tomac »

Efectuați corecția conform inventarului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns